Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie podatku od czynności cywilnoprawnych

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2014-06-27

Czy muszę złożyć deklarację PCC-3 za samochody zakupione w latach 2005 i 2007? Od ich zakupu minęło już ponad 5 lat, ale wyczytałem, że to zobowiązanie przedawnia się dopiero 5 lat od złożenia deklaracji. Chciałbym się też dowiedzieć, czy odsetki od zaległego podatku się przedawniają – poinformowano mnie, że przy powstaniu drugiego obowiązku podatkowego nie nalicza się odsetek za zaległość podatkową od daty dokonania takiej czynności. Czy to prawda?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr
Bardzo dobry serwis, łatwy w obsłudze; szybka, wyczerpująca odpowiedź
Patrycja, 40 lat
Szybka i fachowa opinia prawna z odwołaniem się do konkretnych artykułów Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, która pomogła mi podjąć decyzję odnośnie podjęcia nowej pracy podczas okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy bez obaw, że łamię prawo. 
Iwona, 37 lat
Odpowiedz od Państwa błyskawiczna, rzetelna, fachowa, w punkt. Bardzo mi pomogła! Dzięki niej odważyłam się nie będąc prawnikiem złożyć skutecznie rozwiązać samodzielnie problem prawny, Złożyć pozew i wygrać sprawę !!! Jesteście rewelacyjni !!!
Iwona, 48 lat, recepcjonista w hotelu
Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię
Brygida
Możliwość skorzystania z porady prawnej nia wychodząc z domu w tak krótkim czasie, no i fachowa i wyczerpująca odpowiedź.
Robert, 49 lat, Pracownik fizyczny
Bardzo dziękuję za pomoc. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Kontakt był łatwy, szybki i wygodny. 
Katarzyna, 28 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź
Mirek
Dziękuję za szczegółowe odpowiedzi i przekierowanie to lokalnego prawnika!
Tm, IT, 39 lat
Jestem bardzo zadowolona z udzielonych rad. Porada nie skończyła się jednym e-mail. Na moje wątpliwości czy zapytania otrzymywałam błyskawicznie konkretne odpowiedzi. Zaznaczam ,że sprawa była trudna i złożona. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba na pewno skorzystam z eporady24.pl.
Danuta
Ocena 5 z plusem. Wszystkie zasady określone w regulaminie eporady24 są przejrzyste i konsekwentnie realizowane. Dziękuję Pani Mecenas Katarzynie Bereda za poświęcony czas i skuteczność jej działań. 
Joanna
Już korzystałam i dostałam dokładną odpowiedz
Halina, emeryt/nauczyciel/
Pierwszy raz korzystam z usług doradcy podatkowego, do tego przez kancelarię internetową. Dwa razy zadawałam pytania dodatkowe. Za każdym razem dostałam wyczerpujące i co najważniejsze konkretne odpowiedzi. To że nie musiałam nigdzie iść i się umawiać w bardzo dla mnie pracowitym okresie, było dla mnie idealnym rozwiązaniem.
Małgorzata, 58 lat, pracownik tv
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, odpowiedzi były udzielane szybko i wyczerpująco, mimo dużej ilości danych do przeanalizowania i złożoności pytań.
Ewa
Bardzo profesjonalne podejście do mojego problemu i szybka pomoc. 
Kamil, Kamil
Wyczerpująca odpowiedz i możliwość dopytania szczegółów
Andrzej, 72 lata, emeryt
Polecam. Odpowiedzi są wyczerpujące. Moje wątpliwości zostały rozwiane i wiem na czym \"staję\"
Grażyna, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję za szybką i kompetentną odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani. Miałam z różnych źródeł sprzeczne informacje, szczególnie, że problem dotyczy przełomu roku.
Joanna
Po zadaniu pytania w interesującej mnie sprawie, otrzymałem dość szybko odpowiedź . Odpowiedź jest w mojej ocenie wyczerpująca mam nadzieję, będzie przydatna w wyjaśnianiu sprawy.
Czesław
Informacje prawne o jakie się pytałem zostały mi udzielone w sposób dla mnie bardzo zrozumiały i czytelny :)
Wiesław
Szybko, konkretnie i bez zbędnych zawiłości prawniczego języka. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Anna, nauczycielka, 46 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje zapytanie otrzymałam odpowiedź wyczerpującą faktyczny stan prawny mojej sprawy oraz wskazówki może nie do rozwiązania mojego problemu ale przynajmniej wiem jak spróbować \"ugryźć\" problem. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłaną poradą prawną tym bardziej, że prawdopodobnie uniknęłam niepotrzebnego szarpania się i związanych z tym kosztów.
Regina, 64 lata
Profesjonalnie i na temat. Polecam.
Wojtek
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na moje pytania były jasne, szybkie i rzetelne. To najlepszy serwis, jakiego znam.
Ricardo, emeryt, 71 lat
Szybka odpowiedź
Henryk
Dziękuję, wszystko jasne.
Agnieszka, księgowa
Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje pytania - obszerne, poparte podstawą prawną. POLECAM
Bożena, 61 lat, ekonomista
Po opłaceniu usługi nie czekałam zbyt długo na poradę,uzyskałam odpowiedz na której mi bardzo zależało,jeżeli będę kiedykolwiek miała problem na pewno z  skorzystam
Elżbieta
Witam. Odpowiedź szybka. Szkoda że dwie różne osoby pracowały nad sprawą, wycena i porada. Ale jak na moje chaotyczne przedstawienie sytuacji i zadane pytanie, odpowiedź zadowalająca choć nie wyczerpująca lecz poparta podstawą prawną i dająca nadzieję na wyczerpującą pomoc po kolejnym kontakcie. Unikalne podejście, możliwość zadania kolejnych pytań ! 
Anna, sprzedawca, 45 lat

Zgodnie z art. 21 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem:

 

  1. zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania;
  2. doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania.

 

Jeżeli przepisy prawa podatkowego nakładają na podatnika obowiązek złożenia deklaracji, a zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób określony w pkt 1, podatek wykazany w deklaracji jest podatkiem do zapłaty.

 

Zobowiązanie może zatem powstać na dwa sposoby – od tego, w jaki sposób powstało, zależy jego przedawnienie.

 

Zgodnie z art. 68 Ordynacji zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

 

Natomiast jeżeli podatnik:

 

  1. nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego;
  2. w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego;
  3. zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w § 1, nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.  

 

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli zobowiązanie podatkowe powstaje na skutek zaistnienia określonego zdarzenia, to nie musimy mówić o przedawnieniu terminu postania zobowiązania, lecz o przedawnieniu samego zobowiązania. Ta sytuacja dotyczy przypadku, który Pan opisał, ponieważ podatek od czynności cywilnoprawnych – zobowiązanie z tego podatku – powstaje z mocy samego prawa, deklaracja ma tylko funkcję informacyjną.

 

Art. 70 Ordynacji stanowi, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zobowiązanie z podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje na skutek sprzedaży. Teoretycznie zatem przedawniałoby się po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło zbycie.

 

Jednak ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadza odmienne reguły, które jako wprowadzone ustawą szczególną mają pierwszeństwo przed regułami Ordynacji podatkowej.

 

Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje:

 

1) z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej; 

2) z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną; 

2a) z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki; 

3) z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, doręczenia wyroku sądu polubownego lub zawarcia ugody – od przedmiotów opodatkowania określonych w art. 1 ust. 1 pkt 3;

4) z chwilą powołania się przez podatnika na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej – jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a następnie powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt jej dokonania. 

 

Innymi słowy, jeśli upłynął termin przedawnienia wynikający z Ordynacji podatkowej (od czasu wystąpienia zdarzenia), to zobowiązanie niejako odnawia się z chwilą powołania się na dochody ze sprzedaży w toku jakichś czynności organów skarbowych. Najczęściej będzie tak w sytuacji kontroli jakiejś czynności. Dla przykładu można podać sytuację, gdy urząd skarbowy wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie dochodów osoby fizycznej na skutek informacji o dokonaniu przez nią dużego zakupu. Urząd może wówczas zbadać pochodzenia środków na zakup np. nieruchomości. Chcąc bronić się przed zarzutem dochodów nieujawnionych (opodatkowanych podatkiem w wysokości 75%), podatnik twierdzi, że kilka lat temu dokonał sprzedaży innej rzeczy. Wówczas wychodzi na jaw brak uiszczenia należnego podatku od czynności cywilnoprawnych i mamy do czynienia z powstaniem zobowiązania podatkowego na mocy art. 3 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W ten sposób istotnie należy przyznać rację autorom, którzy twierdzą, ze podatek od sprzedaży się nie przedawnia. Trybunał Konstytucyjny potwierdził zgodność takich przepisów z Konstytucją.

 

Jeśli więc kiedykolwiek zajdzie potrzeba powołania się na dokonane w poprzednich latach sprzedaże samochodów, to zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych od tych czynności powstanie z chwilą takiego ujawnienia czynności.

 

Jeśli chodzi o odsetki, to rzeczywiście mogą one zostać naliczone od chwili powstania zobowiązania wtórnego. Skoro wcześniej zobowiązanie nie powstało, to nie ma od niego odsetek. Należy więc uznać, ze informacja, którą Pan uzyskał, jest zgodna z prawem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Status bezrobotnego – czy można go przyznać udziałowcowi spółki z o.o. w zawieszeniu?

Od 20 lat jestem udziałowcem w sp. z o.o. (udziały 50/50) zarejestrowanej w RHB i nieprzerejestrowanej do KRS, która nigdy nie prowadziła i nie prowadzi działalności. Spółka posiada REGON, ale nie ma NIP-u, nie zostały też uaktualnione wartości udziałów po denominacji złotego. O tym, że działalność spółki jest zawieszona, informowałem w corocznych wezwaniach WUS w sprawie złożenia danych statystycznych. Figuruje jednak ciągle w rejestrze RHB sądu gospodarczego. Z końcem tego miesiąca, po wieloletnim okresie zatrudnienia, tracę pracę i chcę zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny oraz ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie: czy w opisanej sytuacji urząd pracy może uznać, że mam zarejestrowaną działalność gospodarczą i odmówić przyznania mi statusu bezrobotnego z prawem do zasiłku oraz odmówić prawa do dotacji na rozpoczęcie własnej działalności?

Księgowanie dotacji unijnych

Nasza spółka otrzymała z Unii Europejskiej dotacje na 5 szkoleń dla pracowników. Jakie obostrzenia obowiązują przy księgowaniu dotacji unijnych? Proszę o pilną odpowiedź.

Niezgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego

12 maja 2010 r. otwarłem działalność gospodarczą. Od początku pomagał mi tata, który przekazał mi łącznie 60 000 zł (gdy zarobiłem, oddałem mu tę kwotę). Wszystko przekazywaliśmy sobie „z ręki do ręki”. Nie spisaliśmy umowy. Czy niezgłoszenie pożyczki może być powodem do ukarania mnie np. przez urząd skarbowy? Co teraz powinienem zrobić, by nie ponieść żadnych negatywnych konsekwencji?

Dług w urzędzie skarbowym

Od 2012 roku pracuję za granicą (w Holandii). Przedtem prowadziłem w Polsce działalność gospodarczą, która nie przynosiła dochodów; pozostał mi po niej dług w urzędzie skarbowym i w ZUS-ie. Chciałbym uregulować zobowiązania, ale nie mogę umawiać się z komornikiem co miesiąc; najchętniej spłaciłbym zadłużenie od razu w całości – za jakiś czas, kiedy uzbieram odpowiednie środki. Czy w międzyczasie polski urząd skarbowy może dowiedzieć się od urzędu w Holandii, gdzie pracuję i ile zarabiam, i zająć mi wynagrodzenie (jest ono przekazywane bezpośrednio na konto mojej partnerki)?

 

Podatnik PCC

Zagraniczna spółka, która nabyła udziały w polskiej spółce z o.o., musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W zawiązku z tym powinna wypełnić deklarację PCC-3. Jednak spółka ta nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej i nie posiada polskiego numeru NIP. Czy ma zatem złożyć jednocześnie zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 i deklarację PCC-3, skoro staje się płatnikiem PCC?

Depozyt nieprawidłowy a podatek od czynności cywilnoprawnych

W 2012 r. moja żona i jej ojciec założyli wspólne konto. Na tym koncie znajdowała się kwota ok. 200 000 zł. Ponieważ oprocentowanie było bardzo małe, żona zlikwidowała konto, a pieniądze przelała na konto w innym banku, które należy do niej i do mnie. Teść wiedział o całej operacji, ale w niej fizycznie nie uczestniczył. Żona jako współwłaścicielka miała prawo do samodzielnej likwidacji konta. Czy w opisanej sytuacji zaistniał obowiązek podatkowy? Czy należy to traktować jako darowiznę (tytuł przelewu na to nie wskazuje) i zgłosić do US? A może ma tu miejsce depozyt nieprawidłowy i trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Czy US może dowiedzieć się o tej operacji?

Odliczenie zakupu okularów od podatku

Jestem osobą niepełnosprawną o stopniu umiarkowanym. W orzeczeniu mam wpisane „wskazane szkła korekcyjne i inne zgodnie z zaleceniami lekarzy leczących”. Czy mogę odliczyć od podatku w PIT całą wartość zakupu okularów, zgodnie z wystawioną receptą?

Czy zasilenie konta spółki cywilnej podlega PCC?

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka nabyła samochód. Przed zakupem auta zasiliłem konto firmy kwotą 70 tys. zł, ponieważ w dniu płatności nie było takiej sumy na koncie firmowym (choć miesięczny przychód spółki wystarczy na zakup auta tej wartości, a z konta spółki co tydzień odprowadzane są zaliczki na poczet podziału zysku na konta poszczególnych wspólników). Jak traktować moje zasilenie konta: czy jako pożyczkę, czy jako podwyższenie wkładu wspólników (choć nie było to moim zamiarem)? Czy to jednorazowe zasilenie konta firmy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Zadaj pytanie »