Rozliczanie podatku w Niemczech jako pracownik cudzoziemski

Autor: Artykuł Partnera

Rozliczenie podatku w Niemczech dotyczy wszystkich Polaków, którzy w ciągu kilku ostatnich lat byli zatrudnieni na terenie tego kraju. Wówczas spoczywa na nich obowiązek terminowego przedłożenia stosownej deklaracji podatkowej w tamtejszym urzędzie skarbowym, czyli niemieckim Finanzamcie. Jak przebiega procedura rozliczenia podatku w Niemczech? O czym powinni pamiętać pracownicy z Polski? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!

Rozliczanie podatku w Niemczech jako pracownik cudzoziemski

Rozliczenie podatku z Niemiec – kogo dotyczy?

Rozliczenie podatku z Niemiec to obowiązkowa formalność dla wszystkich osób, które:

  • zarejestrowały się jako bezrobotne i pobierają z tego tytułu dodatkowe świadczenia o wartości przekraczającej kwotę 410 euro miesięcznie;
  • są zatrudnione u co najmniej dwóch pracodawców;
  • należą do trzeciej klasy podatkowej w Niemczech;
  • nie składały wcześniej deklaracji podatkowej, a pobierają co najmniej 1500 euro miesięcznie z tytułu świadczenia emerytalnego;
  • otrzymują dochód nieopodatkowany w kwocie przekraczającej 410 euro miesięcznie;
  • są właścicielami jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech, czyli Gewerbe;
  • otrzymały ponaglenie ze strony niemieckiego Finanzamtu do złożenia deklaracji podatkowej w tamtejszym urzędzie.

Jak wygląda procedura rozliczenia podatku z Niemiec?

Na początku warto zaznaczyć, że w Niemczech terminem granicznym, do którego należy złożyć deklarację podatkową, pozostaje 31. lipca roku następującego po roku podatkowym. Aby poprawnie rozliczyć się z niemieckim fiskusem, potrzebny jest również komplet dokumentów. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim Elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli zaświadczenie o wysokości pobranego wynagrodzenia oraz podatku odprowadzanego przez pracodawcę. Kolejnym niezbędnym dokumentem jest zaświadczenie UE/EOG, które zawiera informacje o wysokości dochodów osiągniętych przez podatnika w Polsce. W sytuacji, gdy podatnik chce skorzystać z dostępnych w Niemczech ulg podatkowych, powinien dodatkowo przedłożyć dokumenty potwierdzające prawo do ich zastosowania. Mowa tutaj o dokumentach takich jak np. umowa najmu czy faktury za bilety kolejowe.

Jak prawidłowo rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym?

Dla Polaków emigrujących za zachodnią granicę rozliczenie z niemieckim Finanzamtem może okazać się sporym problemem. Odrębność niemieckich przepisów, niedostateczna znajomość prawa podatkowego czy trudności w zakresie posługiwania się językiem niemieckim – to wszystko może sprawić, że cała procedura będzie nie tylko czasochłonna, ale również bardzo stresująca. Aby uniknąć niepożądanych problemów i nie ryzykować konfliktów z niemieckim urzędem skarbowym, warto zasięgnąć pomocy u specjalistów. Wsparcie ze strony doświadczonego biura rachunkowego to również szansa na otrzymanie najkorzystniejszego pod względem finansowym zwrotu podatku z Niemiec. Eksperci zadbają również o poprawność składanej deklaracji, dzięki czemu cała procedura przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnych opóźnień.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »