Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym? Jak naliczany jest zysk i podatek?

Autor: Artykuł Partnera

 
Wraz ze wzrostem stóp procentowych wzrosło na szczęście oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy posiadają gotówkę i oszczędności, które chcieliby zainwestować w bezpieczny sposób. Czy ten sposób oszczędzania się opłaca? Dowiedz się, ile można zarobić na koncie oszczędnościowym oraz w jaki sposób naliczany jest podatek od wypracowanego zysku.
Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym? Jak naliczany jest zysk i podatek?

Czy warto ulokować pieniądze na koncie oszczędnościowym?

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu konta oszczędnościowe i lokaty cieszyły się minimalnym zainteresowaniem. Wszystko ze względu na ich skrajnie niskie oprocentowanie, co wiązało się z niewielkimi oszczędnościami. Szalejąca inflacja spowodowała wzrost stóp procentowych, a co za tym idzie wyższe oprocentowania kredytów. Bankowcy postanowili, choć częściowo zrekompensować wysokie koszty klientom, podnosząc oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych, które obecnie niemal wszędzie przekraczają już 5% (sprawdź oprocentowanie kont oszczędnościowych).

Czy warto wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe? Jeżeli dysponujemy wolną, dodatkową gotówką, która nie będzie nam niezbędna w ciągu nadchodzących miesięcy, jest to świetne rozwiązanie. W obecnej sytuacji pieniądze odkładane do przysłowiowej koperty, tracą swoją wartość niemal z dnia na dzień. Tymczasem lokując środki na koncie oszczędnościowym mamy pewność, że po kilku, lub kilkunastu miesiącach częściowo powiększymy ich sumę. Dodatkowo jest to jeden z najbardziej stabilnych i bezpiecznych form oszczędzania. Inwestowanie w akcje, obligacje czy inne formy oszczędnościowe może przynieść nam większy zysk, jednak jest również obarczone dużo większym ryzykiem.

Ile zarobię na koncie oszczędnościowym? Jak obliczyć oprocentowanie?

Obliczenie zysku z konta oszczędnościowego lub lokaty nie jest szczególnie skomplikowane. Warto jednak mieć na uwadze, że wskazane w ofertach bankowych oprocentowanie podawane jest w skali całego roku. Aby wyliczyć dokładny zysk, który uzyskamy, należy podzielić wyliczoną kwotę przez 365 dni, a następnie pomnożyć przez ilość dni, po jakiej nastąpi kapitalizacja naszych odsetek.

Co to dokładnie oznacza? Załóżmy, że chcielibyśmy wpłacić kwotę 10 000 złotych, a oprocentowanie konta lub lokaty wynosi 5%, a kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc. Roczny zysk na koncie wyniósłby 10 000 x 5% = 500 zł. 500 zł dzielimy przez 365 dni, a następnie mnożymy przez 30 dni. 500 / 365 x 30 = 41. Oznacza to, że po miesiącu oszczędzenia na nasze konto wpłynie 41 zł. W przypadku lokal kilkumiesięcznych zysk będzie jeszcze większy. Dla lokaty 6-miesięcznej będzie to: 500 / 365 x 180 = 247 zł.

Konto oszczędnościowe, a podatek Belki

Niestety, od uzyskanego z zarobionych na koncie odsetek przychodu, musimy odprowadzić jeszcze należny podatek. Mowa o słynnym podatku Belki, który funkcjonuje w Polsce od 2004 roku. Danina nazwana została nazwiskiem swojego pomysłodawcy - Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Oficjalnie chodzi o podatek od dochodów kapitałowych, którego stawka wynosi niezmiennie 19%. Warto pamiętać, że podatek płacimy od wypłaconego zysku, a nie od całości ulokowanego kapitału. W naszym przykładzie opodatkowaniem zostanie objęta kwota 41 zł, czyli podatek wyniesie 7,79 zł. Oznacza to, że ostatecznie na koncie oszczędnościowym zarobimy 33,21 zł w skali jednego miesiąca.

Dla kogo konto oszczędnościowe?

Kto może skorzystać z konta oszczędnościowego? Każdy, komu zależy na tym, aby jego oszczędności zaczęły zarabiać, a przy tym nie chce lokować środków w produkty wysokiego ryzyka. Należy podkreślić, że korzystanie z konta oszczędnościowego jest wyjątkowo proste w obsłudze, a założenie często nie wymaga nawet wyjścia z domu. Praktycznie każdy bank posiada taką opcję w swojej ofercie, jako dodatek do konta osobistego. Czasami może jednak bardziej opłacać się korzystanie z kont oszczędnościowych innych banków, które zaoferują nam korzystniejsze warunki finansowe. Warto śledzić bieżące aktualizacje ofert, ponieważ proponowane stawki oprocentowań zmieniają się niemal każdego miesiąca.

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym jest także rozwiązaniem niskiego ryzyka. Co prawda, aby otrzymać wypracowany zysk, musi minąć wskazany w ofercie okres - najczęściej 30 dni. Jeżeli zdecydujemy się na wypłatę oszczędności w trakcie tego terminu, nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat i strat, a jednie utracimy ewentualny zysk z odsetek. To dobre rozwiązanie, jeżeli zależy nam na stałym dostępie do oszczędzanych środków.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »