Autor: Adam Nowak
Przed 3 miesiącami otrzymałam darowiznę od taty w postaci samochodu. Wartość samochodu na umowie darowizny to 25 tys. zł. Czy mogę już teraz sprzedać darowany samochód bez konieczności płacenia podatku? Czy muszę czekać 6 miesięcy, aby go uniknąć? A jeżeli teraz go sprzedam, to w jakiej wysokości będzie ten podatek?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy PIT – opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie rzeczy ruchomych dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Pod pojęciem nabycia należy rozumieć przeniesienie prawa własności, co odbywa się w oparciu m.in. o rozporządzającą umowę darowizny. To oznacza, że sprzedaż pojazdu po wymienionym półrocznym okresie w ogóle nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym i będzie to transakcja neutralna podatkowo.
Jeżeli jednak zdecyduje się Pani na sprzedaż pojazdu otrzymanego w darowiźnie bez odczekania sześciomiesięcznego okresu, to zastosowanie będzie miał art. 24 ust. 6 ustawy PIT, który podaje, że dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy. Przy czym w przypadku darowizny nie występuje koszt nabycia, ponieważ z zasady darowizna jest czynnością nieodpłatną. To zatem powoduje, że podatek musiałby zostać odprowadzony od całego przychodu uzyskanego ze sprzedaży.
Do opodatkowania zastosowanie ma skala podatkowa określona w art. 27 ust. 1 ustawy PIT, czyli podstawowa stawka podatku (12%). Rozliczenia podatku dokonuje się dopiero na etapie składania zeznania rocznego PIT-36 w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Jak jednak wskazałem, sprzedaż po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, będzie w całości wolne od podatku PIT bez konieczności składania deklaracji podatkowych PIT.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika