Kategoria: Podatek od nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Wezwanie do zapłaty podatku od nieruchomości

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-07-15

W 2006 r. mama żony podarowała nam działkę ze starą stajnią. Nie płaciliśmy podatku od nieruchomości. Później wybudowaliśmy (w 2010 r.) nasz dom na tej działce. W zeszłym miesiącu wystąpiliśmy o pozwolenie na rozbiórkę stajni. Niedługo potem otrzymaliśmy wezwanie i wniosek o wydanie decyzji w sprawie podatku od nieruchomości. Zaznaczono nam, by dopisać, że informacja jest składana po raz pierwszy i dopisać „za lata 2006–2013”. Po jakim czasie przedawnia się podatek od nieruchomości (chyba po 3 latach)? Za jakie lata będziemy musieli go zapłacić? Jak najlepiej uzupełnić te dokumenty, by wyszło dla nas jak najkorzystniej? Czy warto przeciągać sprawę do końca roku, by uzyskać kolejny rok zwolnienia z podatku? Czy grożą nam jakieś konsekwencje za dotychczasowe niezgłoszenie nieruchomości do opodatkowania? Czy ja i żona jesteśmy „właścicielami”, czy „współwłaścicielami”?

Aleksander Słysz

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W opisanym przez Pana przypadku zobowiązanie podatkowe jeszcze nie powstało, więc trudno mówić o jego wygaśnięciu przez przedawnienie.

 

Zobowiązanie podatkowe powstają, jak stanowi Ordynacja podatkowa, z dniem:

 

  1. zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania;
  2. doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania.

 

W opisanej sytuacji dotyczącej podatku od nieruchomości zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania. Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala (tak jest zasada) w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Decyzję tę organ wydaje na podstawie danych, które państwo byli zobowiązani przedstawić, osoby fizyczne osoby fizyczne (poza pewnymi wyjątkami) są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania w danym roku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Państwo obowiązku informacyjnego nie dopełnili, obecnie w ramach tzw. czynności sprawdzających organ wzywa Państwa do złożenia informacji, bowiem nie została złożona mimo takiego obowiązku – uprawnienie organu do tego wezwania wynika z art. 274a ustawy Ordynacja podatkowa.

 

Organ ma ciągle prawo wydać decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Za jaki okres wstecz? Poniekąd słusznie wskazał Pan, że zobowiązanie podatkowe, powstające z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jednak ten 3-letni okres nie dotyczy opisanej przez Pana sytuacji, bowiem „jeżeli podatnik:

 

  1. nie złożył deklaracji (informacja, którą mieli państwo złożyć to również deklaracja) w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego,
  2. w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego,

    – zobowiązanie podatkowe, nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy”.

 

Reasumując, organ podatkowy ma możliwość wydania decyzji ustalającej do 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Zatem można wydawać jeszcze decyzje dotyczące 2008 roku i oczywiście lat kolejnych. Dopiero gdy decyzja ustalająca zostanie wydana i doręczona, powstanie zobowiązanie podatkowe, którego termin przedawnienia będzie wynosić 5 lat. Jako że nie powstało jeszcze zobowiązanie podatkowe, nie ma od czego naliczać odsetek.

 

Odnośnie upływu 7-dniowego terminu, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło – czyli nie liczy Pan dnia , w którym pismo zostało odebrane. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Jedynie jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

 

Małżeńska wspólność majątkowa to rodzaj współwłasności, więc są Państwo współwłaścicielami, lecz jest to wspólność bezudziałowa.

 

Musi Pan pamiętać również, że nieujawnienie podstawy opodatkowania, niezłożenie deklaracji powodujące narażenie podatku na uszczuplenie, to czyn karalny, odpowiednie sankcje przewiduje kodeks karnoskarbowy i uzależnione są one od wysokości podatku narażonego na uszczuplenie. Najczęściej, w podobnych do Pana sprawach, kończy się grzywną za wykroczenie skarbowe (od 160 zł do 3200 zł), przy czym mandatem karnym można nałożyć grzywnę do wysokości 3200 zł.

 

Odnośnie przeciągania sprawy, w podobnych sytuacjach – czego robić nie wolno – podatnicy starają się przedłużać czynności, by decyzja wydana została jak najpóźniej, a następnie nie odebrać decyzji przed końcem roku. Pomijając nawet fakt, że jest to działanie sprzeczne z prawem, na ogół jest nieskuteczne, bowiem, w pewnym uproszczeniu, z art. 150 Ordynacji wynika tzw. fikcja doręczenia i nawet nieodebranie decyzji spowoduje, że organ uzna ją za doręczoną, jeśli przed końcem 2013 roku przeleży nieodebrane 14 dni na poczcie lub w urzędzie miasta. W tym przypadku doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia tego okresu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Opłata eksploatacyjna

Posiadam koncesję na wydobywanie kruszywa naturalnego. Gmina nałożyła na mnie bardzo wysoki podatek od nieruchomości. Na wyrobisku nie ma żadnych obiektów budowlanych. Dodam, że uiszczam opłatę eksploatacyjną za każdą wydobytą tonę kruszywa. Czy muszę płacić zarówno podatek od nieruchomości, jak i opłatę eksploatacyjną? Szczegóły w załączniku.

 

Wydatki na cele mieszkaniowe

Od kilkunastu lat mieszkam na stałe za granicą. W 2012 r. odziedziczyłam mieszkanie w Krakowie. Planuję je sprzedać (z powodów osobistych), chciałabym jednak uniknąć podatku, mam więc zamiar za otrzymane pieniądze kupić inne mieszkanie w tym samym mieście. Wiem, że przez przynajmniej pięć lat nie mogę go zbyć, więc rozważam dwa rozwiązania: wynajęcie komuś lokalu albo pozostawienie go pustego przez ten czas. Mogę ewentualnie uzasadniać zakup tego mieszkania chęcią powrotu do kraju w przyszłości. Czy taki zakup zostanie uznany jako wydatek na cele mieszkaniowe i zwolniony z podatku? Czy muszę się zameldować w nowym mieszkaniu?

Nakaz płatniczy dla podatku rolnego

Jestem właścicielką 26-arowej działki klasy IV, 15-arowej klasy V Pp (pastwisko) i 10-arowej klasy Ps. Za te dwie ostatnie nie płaciłam dotąd podatku rolnego. Na trzeciej z wymienionych działek stoi mój dom (uzyskałam pozwolenie na budowę) – płaciłam tylko podatek od powierzchni budynku. Obecnie otrzymałam nakaz płatniczy, w którym określono konieczność zapłaty podatku rolnego za działkę 10-arową. Czy ta decyzja jest słuszna? Nic się nie zmieniło w klasyfikacji gruntów. Co powinnam zrobić?

Podatek od nieruchomości za domek letniskowy

Mam zamiar zakupić domek o wielkości około 40 m2. Budynek stoi na bloczkach betonowych (można pod niego wejść) ma przyłączoną wodę oraz prąd, posiada kilka pomieszczeń podzielonych drewnianymi ściankami. W obecnej chwili właściciele płacą gminie podatek od nieruchomości. Czy istnieje jakaś interpretacja mówiąca czy budynek jest trwale związany z gruntem, czy nie? W tej chwili jest on traktowany jak nieruchomość, tylko czy słusznie? Jak taki zakup zgłosić do urzędu skarbowego? Zakup budynku odbyć się ma na zasadzie umowy kupna-sprzedaży (jak zakup samochodu, czyli ruchomości). Teoretycznie, jako kupujący powinienem zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych 2%, czyli podobnie jak przy zakupie samochodu. Skoro jednak budynek jest traktowany przez gminę jako nieruchomość, to czy sposób opodatkowania przez urząd skarbowy jest taki sam jak w przypadku ruchomości?

Podatek od nieruchomości naliczany od gruntów związanych z działalnością gospodarczą

Jestem współwłaścicielem (wraz z żoną) dwóch działek leżących obok siebie. Na jednej z tych działek prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w wybudowanym w tym celu budynku. Działki zostały zakwalifikowane jako tereny przemysłowe. Nad częścią działki, na której stoi budynek, biegnie linia wysokiego napięcia, czyli jest to teren bezużyteczny. Do opodatkowania zgłosiłem budynek i część działki. Organy gminy żądają zapłaty podatku od nieruchomości od całej powierzchni działki – od tej leżącej pod linią energetyczną również. Czy to właściwe, skoro nie używam tej części gruntu do prowadzenia działalności gospodarczej?

Podatek od nieruchomości od garażu blaszanego

Zamówiłem garaż blaszany otynkowany i ocieplony, dwustanowiskowy (wraz z pomieszczeniem gospodarczym) o wymiarze 7,5 x 7,5 m. Załatwiam formalności z pozwoleniem na budowę. Garaż będzie posadowiony na płycie betonowej zbrojonej o grubości 15 cm, pod nim posypka ok. 30 cm; przymocowany na śruby do płyty betonowej. Czy za taki garaż będę płacił podatek od nieruchomości, czy można uznać, że nie będzie on trwale związany z gruntem i podatek nie będzie potrzebny?

Jak płacić mniejszy podatek za działkę przemysłową?

Kupiłem prawo wieczystego użytkowania działki przemysłowej w gminie, w której istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. Istnieje na niej zabudowa przemysłowa i przetwórcza, z możliwością adaptacji, rozbudowy, przebudowy, utrzymania funkcji przetwórczej i przemysłowej. Na działce znajdują się budynki zaznaczone na mapie linią przerywaną jako ruiny. Budynki te są trwale związane z gruntem, mają jedynie dach, nie posiadają drzwi i okien. Wymagają kapitalnego remontu. Na działce natomiast nie ma mediów. Jednak działka jest mi niezbędna do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Podatek to ok. 8 zł/m2 budynku. Co zrobić, aby płacić mniejszy podatek za budynki i grunty jako rolnik?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.039667129516602 sek.