Jak płacić mniejszy podatek za działkę przemysłową?

Autor: Aleksander Słysz

Kupiłem prawo wieczystego użytkowania działki przemysłowej w gminie, w której istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. Istnieje na niej zabudowa przemysłowa i przetwórcza, z możliwością adaptacji, rozbudowy, przebudowy, utrzymania funkcji przetwórczej i przemysłowej. Na działce znajdują się budynki zaznaczone na mapie linią przerywaną jako ruiny. Budynki te są trwale związane z gruntem, mają jedynie dach, nie posiadają drzwi i okien. Wymagają kapitalnego remontu. Na działce natomiast nie ma mediów. Jednak działka jest mi niezbędna do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Podatek to ok. 8 zł/m2 budynku. Co zrobić, aby płacić mniejszy podatek za budynki i grunty jako rolnik?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak płacić mniejszy podatek za działkę przemysłową?

Wykorzystywanie nieruchomości w działalności rolniczej a podatek

Jak się domyślam, nabył Pan opisaną nieruchomość jako osoba fizyczna, i ma Pan zamiar wykorzystywać ją w działalności rolniczej. Dodam, że zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych „za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy nie uważa się: działalności rolniczej, co samo w sobie powoduje już podleganie niższym stawkom podatku budynków tj. nie maksymalnie 23,03 zł/m2 jak dla działalności gospodarczej, a jedynie 7,73zł/m2 jak od budynków pozostałych (budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym to maksymalnie stawka 10,75 zł/m2)”.

Rolnicy na ogół od budynków podatku od nieruchomości nie płacą korzystają, bowiem ze zwolnienia z art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b, które stanowi, że zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki gospodarcze lub ich części położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej.

Zobacz też: Podatek za budynek gospodarczy na działce rolnej

Gospodarstwo rolne - definicja

Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Skoro zatem budynki, które Pan opisuje, nie znajdują się na terenie gospodarstwa rolnego, nie mogą korzystać ze zwolnienia. Podobnie wskazuje P. Boroszowski: „Nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia w sytuacji, gdy budynek lub jego część będzie położony na gruntach, których wielkość spełnia warunek do zakwalifikowania jako gospodarstwo rolne, niemniej jednak grunty te nie będą sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych. Także wówczas, gdy budynki będą położone na gruntach, które co prawda spełniają warunki obszarowe i wynikające z ewidencji gruntów i budynków, jednakże będą zajęte na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, nie będą mogły korzystać z ustawowego zwolnienia” [P. Borszowski, Zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków gospodarstwa rolnego, ABC, nr 71569).

Nie widzę tu więc możliwości skorzystania ze zwolnienia, nie czyniąc z budynków budynków gospodarczych służących wyłącznie działalności rolniczej, a z gruntów – gruntów gospodarstwa rolnego. Niższa stawka dla budynków niemieszkalnych i niezwiązanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych nie istnieje, więc nie da się skorzystać z ewentualnej niższej stawki.

W podobnych jak opisany tu przypadkach wyjściem jest „nieistnienie” budynku, tzn. wykazanie (i najlepiej wykreślenie z ewidencji), iż to, co pozostało po budynku, budynkiem już nie jest. Wtedy nie istnieje przedmiot opodatkowania i podatku się nie płaci. Budynek to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Brak jednej z tych cech może pozwalać na uznanie, że dany były budynek budynkiem już nie jest. Droga ta jest jednak w praktyce ciężka do przebycia, szczególnie gdy w przyszłości chce się, by dany obiekt znów został budynkiem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od nieruchomości?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »