Indywidualne porady prawne
Autor: Aleksander Słysz
Chciałbym otworzyć sklep internetowy i sprzedawać monety kolekcjonerskie na portalach typu Allegro, eBay. Jakie są koszty prowadzenia takiej działalności? Jaki podatek powinienem wybrać? Czy za kupowane okazyjnie monety musiałbym dostawać zawsze paragon?
Z Pana opisu wynika, iż ma to być pewnego rodzaju mikrodziałalność gospodarcza. Niemniej jednak jej niewielki rozmiar nie powoduje dodatkowych ułatwień podatkowych, więc należy o takiej działalności myśleć tak jak standardowej działalności gospodarczej. Tym samym będzie Pan miał do czynienia z kosztami, które zależą od Pana działań (koszty uzyskania przychodu jak np. koszty lokalowe, towarów, prowadzenia księgowości itp.), i tymi, które w zasadzie od nich nie zależą (składki tzw. ZUS).
Warto pamiętać, że do sprzedaży monet (klasyfikowanej jako PKWiU 32.11.10.0) nie znajduje zastosowania zwolnienie podmiotowe w podatku od towarów i usług, albowiem monety (32.11.10.0) znajduję się w załączniku nr 12 do ustawy o podatku od towarów i usług, tj. na liście towarów, do których zwolnienie podmiotowe nie ma zastosowania.
W pewnych warunkach można dostawę monet opodatkować podatkiem VAT na zasadzie marży. Zgodnie z artykułem 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie przedmiotów kolekcjonerskich w tym takich, które posiadają wartość numizmatyczną, nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Jeżeli rodzaj poszczególnych przedmiotów kolekcjonerskich lub specyfika ich dostaw czyni skomplikowanym lub niemożliwym określenie marży zgodnie z ust. 4, podatnik może, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, obliczać marżę jako różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym. Powyższe ma zastosowanie do dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
Ponadto opodatkować marżą można dostawy:
Ze zwolnienia przedmiotowego w VAT (art. 43 ust. 1 pkt 7) korzystają nadal transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.
W kwestii opodatkowania dochodu, jeśli będzie Pan sprzedawał również, w pewnym uproszczeniu, monety nie tylko krajowe, które są wartościami dewizowymi (zagraniczne środki płatnicze oraz złoto dewizowe i platyna dewizowa), to opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów jest wyłączone. Pozostanie zatem Panu w zasadzie tylko opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdzie poza zasadami ogólnymi (czyli progresja 18% i 32%) może Pan wybrać podatek liniowy 19%. To drugie rozwiązanie jest korzystne w zasadzie przy dochodzie rocznym powyżej około 90 000 złotych.
W kwestii dowodów zakupu, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów, należy kierować się Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które w § 12 ust. 3 pkt 1 i pkt 2 stanowi, że podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in.:
Inne dowody księgowe określa § 13 i § 14 rozporządzenia. Wynika z powyższego, że co do zasady paragonem fiskalnym nie może być udokumentowany zakup towarów handlowych.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika