Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Osoba władająca mieszkaniem na podstawie umowy dożywocia a dochód z najmu

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-05-04

Przekazałem mieszkanie synowi w ramach zawartej u notariusza umowy dożywocia, która gwarantuje mi dożywotnią służebność tego mieszkania. Aktualnie moje potrzeby mieszkaniowe mogę zaspokoić inaczej, więc chciałbym to mieszkanie wynająć. Syn na stałe przebywa w innym mieście i nie ma nic przeciwko temu. Czy z punktu widzenia prawa mogę to legalnie zrobić i czy dochód uzyskany z tego tytułu opodatkować jako swój?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Na wstępie chciałam podkreślić, iż umowa dożywocia jest formą odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zgodnie z art. 908 § 1 ustawy Kodeks cywilny – jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Umowa dożywocia ma więc charakter umowy zobowiązującej, odpłatnej i wzajemnej. Przedmiotem świadczenia ze strony zbywcy (dożywotnika) jest przeniesienie własności nieruchomości.

Wielokrotnie tego typu stanowisko było prezentowane przez organy skarbowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych dotyczących opodatkowania podatkiem dochodowym tego typu czynności (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Lodzi z dnia 8.09.2014 r. sygn. IPTPB2/415-367/14-2/MP).

Powyższe oznacza, iż właścicielem przedmiotu umowy dożywocia jest Pana syn.

Ponadto, zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego – „Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z kolei, na mocy art. 336 Kodeks cywilny: „Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż Pan jako tzw. posiadacz zależny może wstąpić w obowiązki podatnika z tytułu wynajmu mieszkania. Oznacza to, że w mojej ocenie, podatek dochodowy z tytuły wynajmu winien odprowadzić do urzędu skarbowego ten, kto czerpie korzyści z tej czynności.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, to Pan będzie wynajmującym i to Panu najemca będzie uiszczał należny czynsz. Oznacza to, iż Pan będzie zobowiązany rozliczyć dochód z tytułu wynajmu mieszkania, które jest w Pana władaniu na podstawie umowy dożywocia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Usługi pośrednictwa w dostawie towarów

Mam zamiar pośredniczyć w zakupie towaru pomiędzy klientem indywidualnym a sprzedawcą z zagranicy. Wyglądałoby to tak. Na swojej stronie...

Zwrot odliczonych kwot za ulgę prorodzinną

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wprowadziła niekorzystną dla niektórych rodziców i opiekunów dorosłych niepełnosprawnych dzieci zmianę...

Kiedy dochód z wynajmu pięciu pokoi nie podlega PIT?

Rodzice prowadzili wynajem pokoi przy gospodarstwie rolnym; pokoi jest pięć, co zwalniało z podatku dochodowego. Od miesiąca gospodarstwo należy już do...

Sprzedaż mieszkania za cenę nieco niższą niż cena rynkowa

Mam klienta na zakup mieszkania nieco poniżej wartości rynkowej za m 2 . Mieszkanie jest do częściowego remontu. Czy z tego tytułu grożą mi...

Sprzedaż nieruchomości i zakup działki siedliskowej, czy będzie ulga w PIT?

Cztery lata temu wykupiłam strych od wspólnoty za 30 tys. zł, dzisiaj chciałabym go sprzedać ze znacznym zyskiem, mimo że 5-letni okres zwalniający...

Mieszkanie otrzymane w wyniku podziału majątku a podatek

Jesteśmy po rozwodzie i chcemy zrobić podział majątku. Były mąż chce darować mi mieszkanie, a ja będę spłacać kredyt. Czy zapłacę podatek?

Brak oświadczenia o opodatkowaniu dochodów z najmu przez oboje małżonków

Od pewnego czasu oboje z małżonką wynajmujemy mieszkanie, które jest naszą wspólną własnością. Na początku wynajmu złożyłem deklarację, że...

Spłata kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość

W 2010 roku złożyłam PIT-39. Dotyczy sprzedaży mieszkania nabytego i sprzedanego w 2009 roku. Do wydatków na cele mieszkaniowe zaliczyłam spłatę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »