Autor: Adam Nowak
Syn chce podarować ojcu certyfikaty inwestycyjne funduszu zamkniętego. Jest sporządzona umowa darowizny 4000 CI po cenie bieżącej 500 złotych. Fundusz zarejestruje u obdarowanego cenę, po jakiej otrzymał certyfikaty od syna. Syn (darczyńca) w chwili darowizny nie płaci podatku dochodowego, gdyż nie zbywa certyfikatów (cena nabycia 100 zł). Ojciec otrzymuje po cenie z umowy darowizny, czyli 500 zł. Kiedy następuje obowiązek podatkowy i od jakiej ceny, czy jeśli obdarowany sprzeda certyfikaty, zapłaci 20% od całości? Co jeśli certyfikaty przejdą z powrotem w spadku na syna, czy w chwili sprzedaży trzeba zapłacić podatek dochodowy – pomiędzy ceną, jaka wynika z umowy darowizny, a bieżącą ceną?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT czynności objęte podatkiem od spadków i darowizn nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Do takich czynności zaliczamy darowiznę oraz spadek, gdzie obowiązek rozliczenia podatku SD spoczywa na osobie nabywającej, przy czym w obu przypadkach istnieje możliwość zastosowania zwolnienia przy nabyciu od członka najbliższej rodziny.
Przechodząc na grunt podatku PIT, wskażmy, że zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt 5 ustawy PIT od zysków kapitałowych z tytułu umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
W myśl art. 30b ust. 2 pkt 7 ustawy PIT dochodem podlegającym opodatkowaniu jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.
Zgodnie z tą zasadą wydatki poniesione na nabycie certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie ich wykupu. Wartość czy też cena certyfikatu nie jest kosztem podatkowym - decyduje wydatek poniesiony na ich nabycie.
Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 1.08.2017 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.112.2017.2.MK:
Wskazać należy, że w przypadku nabycia certyfikatów inwestycyjnych w drodze darowizny, nie występuje koszt nabycia tych certyfikatów inwestycyjnych, ponieważ obdarowany nie poniósł żadnych wydatków na ich nabycie (nie doszło do uszczuplenia jego majątku o kwotę stanowiącą równowartość certyfikatów inwestycyjnych w funduszu), które zgodnie z ww. art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy stanowiłyby koszty uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odkupienia tych certyfikatów inwestycyjnych. Nabycie w drodze darowizny jest nabyciem nieodpłatnym.
Należy zatem uznać, że dochód Wnioskodawcy z tytułu odkupienia certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego nabytych w drodze darowizny, jest dochodem z udziału w funduszach kapitałowych i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podobnie też WSA w Warszawie w wyroku z dnia 22.02.2011 r., sygn. akt III SA/Wa 1545/10:
Kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia certyfikatów inwestycyjnych objętych za udziały spółki jest wysokość faktycznie poniesionych wydatków na ich nabycie, odpowiadająca ich wartości w dniu objęcia certyfikatów. Kosztem mogą być również inne ewentualne wydatki związane z objęciem certyfikatów (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.).
Jedynym zdarzeniem, które przewidział ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych skutkującym możliwością obniżenia uzyskanego przez obdarowanego dochodu w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn, jest dochód ze zbycia m.in. tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, otrzymanych w drodze darowizny – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn o czym stanowi art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy podatkowej.
Mając na uwadze treść art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy, w przypadku, gdy w związku z darowizną certyfikatów podatek od spadków i darowizn nie był płacony (z uwagi na zastosowane zwolnienie z art. 4a ustawy SD), opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym będzie podlegała cała kwota przychodu uzyskanego ze zbycia certyfikatów.
W takim przypadku przychód jest równocześnie dochodem do opodatkowania 19% podatkiem PIT, w przypadku gdy certyfikaty zostały nabyte w drodze darowizny i nie był płacony podatek od spadków i darowizn.
Dalej zaznaczmy, że zgodnie z art. 22 ust. 1m ww. ustawy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej oraz papierów wartościowych, wykupu przez emitenta papierów wartościowych albo odkupienia (umorzenia) tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, a także zwrotu wkładów albo udziałów w spółdzielni, nabytych przez podatnika w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów w spółce kapitałowej oraz papierów wartościowych, udziałów albo wkładów w spółdzielni, a także na nabycie tych tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
Ponownie zatem w przypadku dziedziczenia certyfikatów spadkobierca w kosztach może uwzględnić wydatki faktycznie poniesione przez spadkodawcę czyli określony wydatek w sensie ekonomicznym. Chodzi zatem o czynności o charakterze odpłatnym. Powoduje to, że spadkobierca nie może na etapie zbycia certyfikatów uwzględnić żadnych kosztów w sytuacji, gdy spadkodawca nabył certyfikaty w drodze nieodpłatnej darowizny.
O ile zatem zarówno darowizna, jak i spadek obejmujący certyfikaty będą czynnościami zwolnionymi od podatku od spadków i darowizn, o tyle na etapie ich zbycia podstawą opodatkowania tak uzyskanych certyfikatów będzie przychód z ich sprzedaży.
Kwestią dyskusyjną jest tutaj, w jaki sposób potraktować poniesiony przez syna wydatek na zakup certyfikatów w sytuacji gdy po darowiźnie oraz spadku „powrócą” do jego majątku. Nie ulega wątpliwości, że na wcześniejszym etapie syn poniósł wydatek na ich nabycie zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy PIT. Jednocześnie z literalnego brzmienia tego przepisy wynika, że należy badać „wydatki poniesione na nabycie”, czyli należy analizować ostatni stan posiadania. W naszej ocenie istnieje ryzyko, że organ podatkowy przyjmie, że skoro „ostatnie” nabycie miało miejsce w drodze dziedziczenia, to należy stosować art. 22 ust. 1m ustawy PIT, co de facto oznacza brak możliwości uwzględniania kosztu.
Darowizna certyfikatów inwestycyjnych od rodzica na rzecz dziecka. Pani Anna, posiadająca certyfikaty inwestycyjne w funduszu kapitałowym, przekazała je w drodze darowizny swojemu synowi, Piotrowi. Dzięki temu syn nie musiał ponosić żadnych wydatków na ich nabycie, a darowizna została zwolniona z podatku od spadków i darowizn, zgodnie z art. 4a ustawy SD. Gdy Piotr zdecyduje się sprzedać certyfikaty, całość uzyskanego przychodu będzie podlegała opodatkowaniu 19% podatkiem PIT, ponieważ nie poniósł on kosztów ich nabycia.
Dziedziczenie certyfikatów po dziadku przez wnuczkę. Pan Jan, inwestor, zapisał w testamencie certyfikaty inwestycyjne swojej wnuczce, Magdzie. Po jego śmierci Magda odziedziczyła certyfikaty, a ich nabycie było zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Gdy Magda sprzeda certyfikaty, będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od uzyskanego dochodu, jednak w obliczeniach kosztów uwzględni wydatki, które na ich zakup poniósł dziadek Jan, co może obniżyć podstawę opodatkowania.
Powrót certyfikatów do pierwotnego właściciela. Pan Krzysztof kupił certyfikaty inwestycyjne, które później podarował swojej córce, Alicji. Po kilku latach Alicja zmarła, a Krzysztof odziedziczył certyfikaty z powrotem w drodze spadku. W przypadku sprzedaży tych certyfikatów Krzysztof może napotkać problemy przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu. Organ podatkowy może uznać, że kosztów nie da się uwzględnić, ponieważ „ostatnie nabycie” miało miejsce w drodze spadku, mimo że pierwotnie to Krzysztof poniósł wydatek na ich zakup.
Podsumowując, nabycie certyfikatów inwestycyjnych w drodze darowizny lub spadku wiąże się z różnymi konsekwencjami podatkowymi. Choć zarówno darowizny, jak i spadki od najbliższej rodziny mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, to na etapie sprzedaży certyfikatów podlegają one opodatkowaniu 19% podatkiem PIT. Koszty uzyskania przychodu mogą być uwzględnione jedynie wówczas, gdy certyfikaty zostały pierwotnie nabyte w sposób odpłatny, a koszty te faktycznie poniósł właściciel.
Oferujemy profesjonalne porady prawne dotyczące skutków podatkowych związanych z darowizną i dziedziczeniem certyfikatów inwestycyjnych, w tym pomoc w ustaleniu kosztów uzyskania przychodu. Nasze wsparcie pozwoli Państwu zminimalizować ryzyko podatkowe i zoptymalizować rozliczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Interpretacja KIS z dnia 1.08.2017 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.112.2017.2.MK
3. Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22.02.2011 r., sygn. akt III SA/Wa 1545/10
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika