Autor: Adam Nowak
Jestem obywatelem Ukrainy z kartą rezydenta UE. W ciągu 3 miesięcy moja matka przywiozła z Ukrainy do Polski 29 tys. euro (po 9 tys. na raz). Teraz chciałaby mi te pieniądze podarować i stąd pewne wątpliwości. Pieniądze to oszczędności mamy z pracy zarobkowej w Ukrainie, ale bez potwierdzających to dokumentów. Czy polski urząd skarbowy może mieć jakieś zastrzeżenia do takiej darowizny, jeśli mama wpłacić całą kwotę na konto bankowe, a następnie zrobić przelew dla mnie i zgłosimy to do US w formularzu SD-3? Czy mogą paść jakiś pytania odnośnie pochodzenia tych pieniądze?
Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
K. J. Musiał [w:] P. Borszowski, A. Nita, K. Stelmaszczyk?Borszowska, J. Wantoch-Rekowski, K. J. Musiał, Ustawa o podatku od spadków i darowizn. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2022, art. 2.:
„Należy wskazać, iż na gruncie ustawy o cudzoziemcach można wysnuć wniosek, że cudzoziemiec ma miejsce stałego pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w momencie, kiedy posiada zezwolenie na pobyt stały na terenie RP w przypadkach określonych w art. 195 ustawy o cudzoziemcach lub jest rezydentem długoterminowym UE i jako taki rezydent stale zamieszkuje na terenie RP.”
Jeżeli zatem w dniu otrzymania darowizny miał Pan status rezydenta UE i na stałe zamieszkuje Pan na terenie RP, to taka darowizna podlega pod ustawę o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 5 ustawy SD obowiązek podatkowy spoczywa w tym przypadku na obdarowanym. To oznacza, że w tym zakresie nie powstaje żaden obowiązek podatkowy po stronie darczyńcy.
W kontekście natomiast źródła pochodzenia środków pieniężnych matki należy mieć na uwadze, że w Polsce podlegają opodatkowaniu:
· przychody polskich rezydentów podatkowych – niezależnie od źródła pochodzenia,
· przychody zagranicznych nierezydentów, ale wyłącznie w zakresie przychodów osiągniętych na terenie RP.
W konsekwencji, jeżeli osoba fizyczna uzyskała określone środki pieniężne za granicą w czasie, kiedy mieszkała na stałe za granicą (czyli będąc nierezydentem), to taki przychód nie podlega ani opodatkowaniu, ani też wykazaniu w polskim US.
WSA w Gdańsku w wyroku z 04.09.2018r., I SA/Gd 670/18:
„Polska administracja podatkowa może weryfikować jedynie to, czy nierezydent ujawnił do celów podatkowych wszystkie dochody ze źródeł usytuowanych w Polsce. W odniesieniu do osoby nierezydenta problem opodatkowania dochodów nieujawnionych dotyczy zatem tylko dochodów uzyskanych na terytorium Polski.
Tym bardziej jest to ważne w niniejszej sprawie, że organ w zaskarżonej decyzji pominął zupełnie dalszy fragment uzasadnienia cytowanego wyroku WSA w sprawie I SA/Gd 1340/16, z którego wynika, że »Jeżeli dana osoba mieszka poza terytorium Polski i tam znajdowały się jej źródła przychodów, pozostaje ona poza polską jurysdykcją podatkową, a znajduje się pod jurysdykcją podatkową innego państwa mogącego dochodzić wykazania przez daną osobę źródeł środków finansowych na jego terytorium, które zostały przez taką osobę spożytkowane w Polsce.
Nie ulega wątpliwości, że gdyby organ dochował staranności w sporządzeniu uzasadnienia zaskarżonej decyzji, dostrzegłby, że pominięty fragment dotyka najistotniejszej dla niniejszej sprawy kwestii, tj. wpływu ewentualnego braku rezydencji podatkowej w Polsce na odpowiedzialność w zakresie nieujawnionych dochodów.”
To oznacza, że Pańskiej mamie nie grozi w tych okolicznościach sankcja w postaci opodatkowania dochodów z tzw. źródeł nieujawnionych.
Końcowo wskażmy, że zgodnie z art. 4a ustawy SD – jeżeli darowizna jest dokonywana pomiędzy członkami najbliższej rodziny, to istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem, że:
· obdarowany udokumentuje otrzymanie pieniędzy na rachunek bankowy oraz
· obdarowany zgłosi fakt otrzymania darowizny na formularzu SD-Z2 do swojego US w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania darowizny.
Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy SD powyższe zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium takiego państwa.
Jeżeli zatem w chwili otrzymania darowizny ma Pan miejsce zamieszkania na terenie RP, to możliwe jest skorzystanie z całkowitego zwolnienia od podatku.
Darowizna na zakup mieszkania dla syna
Pani Maria, obywatelka Ukrainy, z kartą rezydenta UE, mieszka na stałe w Polsce. Chce przekazać swojemu synowi 20 tys. euro na zakup mieszkania. Pieniądze te zostały zaoszczędzone przez panią Marię, gdy jeszcze mieszkała na Ukrainie. Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku, syn zgłasza darowiznę do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 i udokumentowuje jej otrzymanie na swoje konto bankowe. Dzięki temu darowizna jest całkowicie zwolniona z podatku.
Wsparcie finansowe dla córki na studia
Pan Andrij, obywatel Ukrainy i rezydent długoterminowy UE, chce przekazać swojej córce 10 tys. euro na opłacenie studiów w Polsce. Środki te są oszczędnościami zgromadzonymi przez pana Andrija przed jego przeprowadzką do Polski. Córka, która również mieszka na stałe w Polsce, zgłasza darowiznę do urzędu skarbowego i przedstawia dowód otrzymania środków na swoje konto bankowe. Dzięki temu wsparcie od ojca jest zwolnione z podatku.
Darowizna na remont domu od rodziców
Pani Olga, obywatelka Ukrainy z kartą rezydenta UE, zamierza przekazać swoim rodzicom, którzy również są obywatelami Ukrainy, 15 tys. euro na remont ich domu w Polsce. Rodzice mieszkają w Polsce na stałe. Pani Olga zgłasza darowiznę do urzędu skarbowego i załącza potwierdzenie przelewu na konto rodziców. Dzięki temu rodzice pani Olgi są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od darowizny, ponieważ spełniają warunki określone w polskim prawie.
Obywatele Ukrainy mieszkający na stałe w Polsce mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn, jeśli darowizna pochodzi od najbliższej rodziny i zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. Warunkiem jest również udokumentowanie przekazania środków na konto bankowe obdarowanego. Dzięki temu, nawet bez posiadania obywatelstwa polskiego, możliwe jest uniknięcie opodatkowania darowizny w Polsce.
Skorzystaj z naszej oferty profesjonalnych porad prawnych online oraz wsparcia w sporządzaniu pism, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy podatkowe i prawne. Zaufaj naszym ekspertom i ciesz się spokojem w sprawach związanych z darowiznami i podatkami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207
2. Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 04 września 2018r., I SA/Gd 670/18
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika