Indywidualne Porady Prawne
Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-01-14
Prowadzę jednoosobową działalność, jestem podatnikiem VAT. Zamierzam kupić lokal użytkowy. Pojawiła się taka możliwość i chciałabym dokonać zakupu wybranego lokalu za gotówkę. Czy lepiej kupić lokal na firmę z VAT, czy jako osoba fizyczna wraz z mężem bez VAT i ewentualnie później wprowadzić lokal do firmy? Czy za lokal kupowany na firmę jednoosobową można zapłacić z prywatnych pieniędzy, np. z konta małżonka?
»Wybrane opinie klientów
Odnośnie ewentualnych korzyści podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych – wartość początkowa, stanowiąca podstawę dla dokonywania odpisów amortyzacyjnych, będzie taka sama przy odpłatnym nabyciu niezależnie od tego, czy w akcie notarialnym wskaże Pani, że nabycie jest do działalności gospodarczej, czy też później wprowadzi Pani środek trwały oświadczeniem.
W kwestii podatku od towarów i usług: to, czy lokal będzie sprzedawany z VAT, czy bez VAT, nie wpływa na to, czy nabędzie go Pani do działalności, czy też nie. Status nabywcy nie decyduje tu o zwolnieniu od opodatkowania po stronie sprzedawcy. Rozważając zatem teoretycznie: gdy cena całkowita jest taka sama z VAT i bez VAT, podatnikowi VAT lepiej nabyć ten lokal, który ma cenę brutto z VAT w ww. wysokości. Zasadą bowiem jest, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi czynnemu (według ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U.2017.1221 j.t. ze zm. dalej jako „u.VAT”) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z szeregiem zastrzeżeń i wyjątków przewidzianych w u.VAT.
Inaczej rzecz ujmując, w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są po nabyciu wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT, tj. osobie, która na gruncie u.VAT prowadzi działalność gospodarczą, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy istnieje związek podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną.
W pewnym więc uproszczeniu, by trwale odliczyć cały VAT (i np. wykazać go do zwrotu) od zakupu lokalu, musi ów lokal służyć działalności opodatkowanej.
Co do ostatniego pytania: jeśli mają Państwo wspólność małżeńską ustawową, lokal taki można nabyć z pieniędzy z majątku wspólnego bez dodatkowych działań, nawet płacąc pieniędzmi wspólnymi z rachunku jednego z małżonków.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Planuję zakup nieruchomości – działki pod budowę magazynu. Aktualnie prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, ale z różnych powodów rozważam zmianę formy prowadzenia działalności na spółkę z o.o. Jak w takiej sytuacji najkorzystniej ze względów księgowo-podatkowo-finsowych przeprowadzić taką transakcję zakupu: na spółkę cywilną, czy na spółkę z o.o.? Co i kiedy będzie można wrzucić w koszty? Jak wygląda kwestia amortyzacji i VAT przy tego typu transakcji? Czy lepiej kupić działkę od osoby prywatnej (bez faktury i bez VAT-u), czy lepiej od podmiotu, który wystawi fakturę i naliczy VAT?
Prowadzę działalność gospodarczą – montujemy zabezpieczenia elektryczne przeciwko zwierzętom na domach. Zabezpieczenie polega na wykonaniu instalacji prądowej na budynku. Czy wystawiając fakturę VAT dla klienta na usługę zabezpieczenia domu naszą instalacją, zastosować 8% VAT czy 23%? Chodzi o domy jednorodzinne o powierzchni poniżej 300 m2 przestrzeni użytkowej.
Czy sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z przejęciem zobowiązań przez kupującego rodzi jakieś obowiązki w podatku VAT u sprzedającego? Czy przejęte zobowiązania, w tym również zobowiązania wobec kupującego, są przychodem podatkowym u sprzedającego? Jak wycenić koszt sprzedaży środków trwałych?
Wraz z żoną niecałe 2 lata temu kupiliśmy używany samochód jako osoby prywatne od firmy – dostaliśmy fakturę VAT (23%). Czyli jest on zarejestrowany na dwie osoby, mamy wspólność majątkową. Po trzech miesiącach od zakupu otworzyłem jednoosobową działalność gospodarczą, a niedługo potem wprowadziłem ten samochód do ewidencji środków trwałych. Żona podpisała stosowną zgodę. Jestem VAT-owcem. Samochód jest comiesięcznie amortyzowany, odliczana jest benzyna, kupowane były opony itp. Teraz jestem zmuszony zmienić samochód na większy. Czy przy jego sprzedaży, oprócz podatku dochodowego, muszę zapłacić VAT? Jak powinna wyglądać faktura sprzedaży, skoro samochód ma dwóch właścicieli? Jakie byłoby dla mnie optymalne rozwiązanie z podatkowego punktu widzenia? Czy mogę np. podarować go najpierw żonie?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika