Kanał na YouTube - darowizny a urząd skarbowy

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Prowadzę kanał na YouTube, gdzie otrzymuję darowizny od oglądających i nie wiem, jak to rozliczyć. Poza tym sprzedaję materiały (pliki pdf, filmiki szkoleniowe), a raczej rozdaję je w ramach podziękowania za darowizny. Dostałem z urzędu skarbowego wezwanie, by złożyć wyjaśnienia, gdzie są podatki od sprzedanych szkoleń i innych materiałów. Co mam teraz zrobić i jakie wyjaśnienia złożyć w urzędzie skarbowym? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kanał na YouTube - darowizny a urząd skarbowy

Darowizny od oglądających kanał

Zacznijmy od darowizn. Jeśli pieniądze otrzymuje Pan od osób z Panem niespokrewnionych, to powinien Pan uiszczać podatek od darowizny. Oczywiście podatek płaci Pan tylko, gdy przekroczy limit wprowadzony ustawą o podatku od spadków i darowizn. Dla III grupy podatkowej (osób nie z rodziny co do zasady) wynosi o 4 902 zł dla jednej osoby. A zatem tylko jeśli wysokość darowizny od jednej osoby przekroczy ową kwotą – ma Pan obowiązek taką darowiznę zgłosić i zapłacić od niej podatek. Jeśli było kilka darowizn od tej samej osoby, wówczas zlicza się te, które nastąpiły w ciągu ostatnich 5 lat, licząc od daty ostatniej darowizny. Podatek wynosi wówczas 12% do kwoty darowizny od jednej osoby nieprzekraczającej 10 278 zł. Następnie jest odpowiednio większy.

Jeśli jednak od żadnej osoby nie przekroczył Pan kwoty wolnej od podatku (4 902 zł licząc wszystkie darowizny od niej do 5 lat wstecz), to nie musi Pan ich zgłaszać do US ani płacić podatku.

Zobacz też: Kwota wolna od podatku YouTube

Sprzedaż materiałów a podatek

Co do drugiej kwestii, tj. sprzedaży szkoleń wideo i książek w postaci plików pdf, to jest to sprzedaż podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeśli nie prowadzi Pan działalności gospodarczej (nie ma zarejestrowanej firmy), to ma Pan prawo bez zakładania firmy świadczyć takie usługi, jeśli przychód (kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont) należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto, a zatem limit przychodu dla działalności nierejestrowanej wynosi 1400 zł.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Działalność niezarejestrowana a kanał na YouTube

Natomiast ma Pan obowiązek z tych przychodów się rozliczyć na zasadach ogólnych. Prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej nie zwalnia bowiem z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego z tytułu osiąganych dochodów, przychody z tego tytułu nie są bowiem zwolnione od podatku. Natomiast z uwagi na fakt, że działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, osoba ją prowadząca nie odprowadza okresowych (miesięcznych lub kwartalnych) zaliczek na podatek dochodowy. W związku z tym osiągnięte przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej podatnik wykazuje w zeznaniu rocznym PIT-36 w specjalnie przeznaczonym to tego celu wierszu 9: działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy.

Zatajenie źródeł przychodu podatnika

Przychody te są bowiem opodatkowane według skali podatkowej (17%, 32%). Do ustalenia podatku należnego z tytułu PIT istotna jest kwota dochodu, czyli różnicy między osiągniętymi przychodami i poniesionymi kosztami uzyskania przychodów. Natomiast limit dla działalności nierejestrowanej ustala się na podstawie przychodu. A zatem te kwoty ze sprzedaży szkoleń online i książek pdf musi Pan rozliczyć na koniec każdego roku w PIT-36. Podatnik, który zataił przed urzędem skarbowym, składając rozliczenie roczne, właściwą wysokość uzyskanych w poprzednim roku podatkowym przychodów, musi być świadomy tego, że może ponieść negatywne konsekwencje swojego postępowania, bez względu na to, czy było ono świadome, czy też nie. Urząd skarbowy, jeśli zorientuje się, że doszło do zatajenia źródeł przychodów u danego podatnika (nawet niecelowo co podkreślam po raz drugi), może nałożyć na podatnika obowiązek zapłaty karnego podatku od nieujawnionych źródeł przychodów. Można uniknąć opłacania takiej kary finansowej, jeśli podatnik w porę zauważy swoją pomyłkę, ureguluje powstałą zaległość podatkową oraz złoży nowe zeznanie podatkowe jako korektę, wraz z uzasadnieniem pomyłki. Można też posłużyć się pismem czynny żal, jeśli fiskus nie rozpoczął postępowania wyjaśniającego w stosunku do podatnika. U Pana jest jednak na to za późno, bowiem fiskus wszczął już czynności. Z uwagi jednak na to, że zataił Pan owe przychody niecelowo, US być może odstąpi od wszczynania postępowania o wykroczenie skarbowe, ale nie sądzę, by odstąpił od sankcji karnej (tj. karnej stawki podatku).

Niemniej, nie mogę tego zagwarantować, bowiem mamy takie prawo. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT jeśli podatnik nie jest w stanie udowodnić przed fiskusem, że koszty poniesione w rocznej deklaracji podatkowej mają pokrycie w źródłach przychodu ujawnionych w rozliczeniu, albo w źródłach niepodlegających pod opodatkowanie podatkiem PIT, ponosi karę w postaci karnej stawki podatku w wysokości 75% dochodu. Po nałożeniu na podatnika sankcyjnej stawki podatku od nieujawnionych źródeł, fiskus może dodatkowo pociągnąć podatnika do odpowiedzialności karno-skarbowej za wykroczenie lub przestępstwo podatkowe uchylania się od opodatkowania. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym uchylanie się przez podatnika od opodatkowania przychodów bądź dochodów, poprzez nieujawnienie źródeł przychodów, jest podstawą do nałożenia grzywny do 720 stawek dziennych albo kary pozbawienia wolności albo obu tych kar łącznie. Wszystko zależy od tego, w jakiej wysokości przychody zostały nieujawnione i w jaki sposób takie działanie podatnika naraziło Skarb Państwa na uszczuplenie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »