Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Mój tata zmarł rok temu. Był właścicielem działalności na kartę podatkową – wynajmu pokoi nad morzem. Połowę pokoi (tj. 7) użyczył mnie, ja także płaciłam podatek w formie karty. Tata zmarł poza UE i dlatego sprawa spadkowa trwa długo. Udzieliliśmy sobie między spadkobiercami (żona taty, ja i brat) notarialnego pełnomocnictwa do prowadzenia działalności. Czy to, że teraz brat prowadzi połowę firmy, musi być gdzieś zgłoszone? Jak będziemy się rozliczać z podatków po sezonie?
Niestety prawo w Polsce jest nieubłagane. W przypadku, gdy nastąpił zgon przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, który nie ustanowił za swojego życia zarządcy sukcesyjnego, to jedynym sposobem kontynuowania działalności gospodarczej było ustanowienie zarządcy sukcesyjnego w oparciu o art. 12 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstwa (Dz. U. z 2021 r., poz. 170). Zgodnie z ust. 1 tego przepisu „jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy, po śmierci przedsiębiorcy zarządcę sukcesyjnego może powołać:
1) małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub
2) spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo
3) spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo zapisobierca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny, jeżeli zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku”.
Powołanie zarządcy sukcesyjnego w przypadku, o którym mowa w ust. 1 albo 2, oraz zgoda każdej z osób, o których mowa w ust. 3, wymagają zachowania formy aktu notarialnego.
Niestety w tym zakresie przewidziany jest termin: uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego wygasa z upływem dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy. Jeżeli akt zgonu przedsiębiorcy nie zawiera daty zgonu albo chwila śmierci przedsiębiorcy została oznaczona w postanowieniu stwierdzającym zgon, termin ten biegnie od dnia znalezienia zwłok przedsiębiorcy albo uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego zgon. Jest to nieprzekraczalny termin, którego nie można ani przedłużyć, ani przywrócić – po jego bezskutecznym upływie nie będzie już możliwe powołanie zarządcy sukcesyjnego, a w konsekwencji ustanowienie zarządu sukcesyjnego. Brak powołania zarządcy sukcesyjnego oznacza także datę końcową istnienia przedsiębiorstwa w spadku. Jest to rozwiązanie konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu i praw osób trzecich. Trzeba pamiętać, że okres od śmierci przedsiębiorcy do ustanowienia zarządu sukcesyjnego jest czasem niepewności co do tego, czy nastąpi kontynuacja zatrudnienia, czy będą nadal wykonywane kontrakty handlowe oraz czy zostaną utrzymane w mocy decyzje związane z przedsiębiorstwem.
Jeżeli to pełnomocnictwo byłoby ustanowione w ciągu 2 miesięcy od zgonu, to wówczas można byłoby próbować wskazania, że chodziło tutaj o ustanowienie zarządcy sukcesyjnego mimo błędnej nazwy. Natomiast w sytuacji gdy było to zrobione po 4 miesiącach od daty zgonu, argumentacja powyższa nie będzie uwzględniona.
Wszelkie rozporządzenia dotyczące przedmiotów wchodzących do spadku, w tym przedsiębiorstwa, po śmierci taty bez postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku są rozporządzeniami nieważnymi, ponieważ dokonuje je podmiot, który nie legitymuje się postanowieniem stwierdzającym nabycie spadku.
Zatem zasadne jest jedynie prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie własnych przedsiębiorstw Pani i brata. Natomiast przedsiębiorstwo taty powinno być podzielone na spadkobierców w drodze działu spadku, tj. po przeprowadzeniu postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku.
Działalność na kartę podatkową po śmierci właściciela może być kontynuowana, ale pod warunkiem spełnienia określonych formalności. Kluczowe znaczenie ma ustanowienie zarządcy sukcesyjnego w odpowiednim czasie, co pozwala na legalne prowadzenie przedsiębiorstwa do momentu zakończenia postępowania spadkowego. W przeciwnym razie, działalność może zostać zawieszona, co wpływa na rozliczenia podatkowe i funkcjonowanie firmy. Spadkobiercy powinni także pamiętać o zgłoszeniu wszelkich zmian do urzędu skarbowego oraz o przeprowadzeniu działu spadku, aby uniknąć problemów prawnych.
Potrzebujesz pomocy prawnej online lub profesjonalnego pisma? Oferujemy szybkie i rzetelne porady prawne oraz przygotowanie pism dostosowanych do Twojej sprawy – wszystko wygodnie i bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika