Podatek po przekształceniu lokalu w osobną własność

Autor: Aleksander Słysz

W 2009 roku zawarłem umowę ze spółdzielnią mieszkaniową o przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu i przeniesienia własności lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu na członka spółdzielni. Po jakimś czasie otrzymałem informację z urzędu miasta o wysokości opłaty za wieczyste użytkowanie mojej części gruntu. Od tego momentu wnoszę ją regularnie. Ostatnio dowiedziałem się, że zawierając umowę ze spółdzielnią o przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do loku w odrębną własność, powstał obowiązek podatkowy, który powinienem zgłosić w urzędzie skarbowym, a którego nie zgłosiłem. Jak najlepiej wybrnąć z tej sytuacji i jakimi karami mogę być obciążony? Zaznaczam, iż US nie wezwał mnie do uiszczenia podatku od nieruchomości.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatek po przekształceniu lokalu w osobną własność

Kogo dotyczy podatek od nieruchomości?

Naczelnik urzędu skarbowego nie jest organem podatkowym w podatku od nieruchomości – jest nim, w zależności od tego, gdzie położona jest nieruchomość, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

 

„Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

 

1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych Dz.U.2017.1785 t.j.;

2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;

3) użytkownikami wieczystymi gruntów;

4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,

b) jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 2”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyodrębnienie własności lokalu a obowiązek podatkowy

Dodać należy, że zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz od części budynku stanowiących nieruchomość wspólną w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2015 r. poz. 1892 oraz z 2017 r. poz. 1529) ciąży na właścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w nieruchomości wspólnej.

 

Należy zatem opłacać podatek z tytułu własnej nieruchomości, tj. wyodrębnionego lokalu oraz od części wspólnej, jeśli istnieje, w zakresie odpowiadającym udziałowi w nieruchomości wspólnej.

 

Winien Pan obecnie – wraz z czynnym żalem, by uniknąć konsekwencji karnoskarbowych np. w postaci grzywny – złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, (miał Pan na to 14 dni), organ podatkowy ustali w drodze decyzji wysokość podatku, który jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Maria z Gdyni
W 2013 roku Maria podpisała umowę ze spółdzielnią o przekształcenie swojego mieszkania w pełną własność. Regularnie opłacała rachunki i myślała, że wszystko ma załatwione. Kilka lat później przypadkiem dowiedziała się od sąsiadki, że po przekształceniu powinna zgłosić nieruchomość do opodatkowania w urzędzie miasta. Złożyła zaległe dokumenty wraz z czynnym żalem i uniknęła kary, ale musiała zapłacić podatek za poprzednie lata.

 

Tomasz z Krakowa
Tomasz w 2020 roku przekształcił mieszkanie w odrębną własność i był przekonany, że skoro uiszcza opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu, to wszystkie obowiązki podatkowe zostały spełnione. Dopiero po sprzedaży mieszkania nowy właściciel zapytał go o wysokość podatku od nieruchomości – wtedy Tomasz zorientował się, że nigdy go nie płacił. Zgłosił sprawę do urzędu miasta, dołączając czynny żal. Choć naliczono zaległości, uniknął grzywny.

 

Barbara z Poznania
Barbara po przekształceniu lokalu w 2015 roku nie złożyła informacji IN-1 o nieruchomości, bo nikt jej o tym nie poinformował. Urząd miasta zauważył nieścisłość dopiero po kilku latach i wezwał ją do wyjaśnień. Barbara zapłaciła zaległy podatek i odsetki, ale dzięki temu, że wyraziła chęć współpracy i wcześniej nie była karana, postępowanie karnoskarbowe zostało umorzone.

Podsumowanie

Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność wiąże się nie tylko z uzyskaniem pełnych praw do mieszkania, ale również z nowymi obowiązkami wobec urzędu gminy lub miasta – przede wszystkim w zakresie podatku od nieruchomości. Właściciel takiego lokalu powinien w ciągu 14 dni zgłosić fakt nabycia nieruchomości do opodatkowania, składając odpowiedni formularz. Zaniedbanie tego obowiązku nie powoduje jego wygaśnięcia – może skutkować naliczeniem zaległego podatku, a nawet odpowiedzialnością karnoskarbową. Dlatego warto jak najszybciej dopełnić formalności, korzystając z instytucji czynnego żalu, co pozwala uniknąć grzywny i uporządkować sytuację podatkową bez większych konsekwencji.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie podatku od nieruchomości lub innego zagadnienia związanego z lokalem mieszkalnym? Skorzystaj z naszej porady prawnej online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi doświadczeni prawnicy wyjaśnią Twoją sytuację, wskażą możliwe rozwiązania i pomogą w przygotowaniu niezbędnych pism. Wystarczy opisać problem, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od nieruchomości?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »