Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w Singapurze

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-06-06

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, wynagrodzenie wpływa na moje konto z Singapuru. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodów. Zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 roku nie muszę płacić podatku w Polsce ani składać PIT. Jak będzie wyglądała moja sytuacja podatkowa w Polsce w kwestii pracy w Singapurze po wejściu w życie nowej umowy podpisanej w listopadzie zeszłego roku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmienia się wiele w kwestii pracy w Singapurze i rozliczeń, gdyż nowa umowa Singapurem nie zawiera metody zwolnienia, a wprowadza mniej korzystną metodę odliczenia proporcjonalnego jako metodę unikania podwójnego opodatkowania w Polsce*.

W przypadku marynarzy znaczenie ma głównie art. 15 ust. 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Singapurze dnia 23 kwietnia 1993 r., który stanowi obecnie, że „bez względu na poprzednie postanowienia ww artykułu, wynagrodzenia uzyskiwane przez osobę z tytułu pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego lub statku powietrznego eksploatowanego w komunikacji międzynarodowej podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce rzeczywistego zarządu przedsiębiorstwa”.

Nowa umowa, tj. umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana dnia 04.11.2012 r., również w art. 15 ust. 3 stanowi, że „wynagrodzenie uzyskane w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku morskiego lub statku powietrznego, eksploatowanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo Singapurskie podlega opodatkowaniu tylko w Singapurze. Jednakże, jeżeli takie wynagrodzenie jest uzyskiwane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, wówczas może ono także być opodatkowane w Polsce”.

Zgodnie zatem z powyższym Pana wynagrodzenie za pracę w Singapurze będzie podlegało opodatkowaniu zarówno w Singapurze, jak i w Polsce (a nie, tak jak dotychczas, tylko w Singapurze); by nie dochodziło do podwójnego opodatkowania, stosuje się metodę unikania, a zgodnie z nową umową (art. 22 ust. 1 lit. a), gdy osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy może być opodatkowany w Singapurze, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Singapurze (odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód lub zyski uzyskane w Singapurze). Jest to metoda odliczenia proporcjonalnego, więc konieczne będzie rozliczanie się i w Singapurze, i w Polsce, co wiąże się na ogół z dopłatą podatku w Polsce.

* Stan prawny z dnia 08.05.2013 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podatek od stypendium

Moja córka od kilku lat przebywa w USA, obecnie jest studentką. W liceum była na stypendium częściowym (socjalne + naukowe), a teraz na studiach jest na...

 

Rozliczenie podatkowe w Holandii i Polsce

Wyszłam za mąż za Holendra i zamieszkałam w Holandii . Rozliczaliśmy się razem z mężem. Po jakimś czasie otrzymałam...

 

Opodatkowanie umorzonych odsetek

Od 2006 r. mieszkam w Anglii i tam też się rozliczam. Spłacam w Polsce kredyt. Bank umorzył mi część odsetek od kredytu. Czy mam obowiązek...

 

Miejsce zamieszkania w Polsce, a zatrudnienie w Anglii

Miejsce zamieszkania w Polsce, a zatrudnienie w Anglii

Ostatnio dostałem propozycję pracy w Londynie. Przyszły pracodawca chce, bym będąc zatrudniony w UK na umowę o pracę, wykonywał pracę...

Praca w Holandii a zaległe PIT-y

Wraz z narzeczonym mieszkamy w Holandii – ja od 2010 r., on od 2011 r. Ostatnio usłyszeliśmy, że trzeba się rozliczać w Polsce. Mamy więc...

 

Podatek od spadku z USA

Czy w Polsce należy zapłacić podatek od spadku z USA? Spadkodawca to mój stryj, obywatel USA (stan Michigan).

 

Rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego w Norwegii

Rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego w Norwegii

Od 8 lipca ubiegłego roku pracowałam w Norwegii. Do tego czasu byłam zatrudniona w Polsce w ramach umowy o pracę. Od sierpnia do końca...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »