Sebastian Glinka: „Pracowałeś w Niemczech? Sprawdź, czy należy Ci się zwrot podatku!”

Autor: Artykuł Partnera

Niemcy to kierunek, jaki często wybierają nasi rodacy, szukający pracy sezonowej lub zmiany na stałe. Niektórzy łatają w ten sposób dziury w domowym budżecie, inni, tak jak na przykład młodzi ludzie – wyjeżdżają, aby zarobić na wymarzone auto czy studia. Nie wszyscy mają świadomość, że, spełniając pewne warunki, mogą otrzymać zwrot podatku z Niemiec!
Sebastian Glinka: „Pracowałeś w Niemczech? Sprawdź, czy należy Ci się zwrot podatku!”

O zwrot podatku z Niemiec możesz ubiegać się, jeżeli pracowałeś w Niemczech legalnie, a zaliczki pobrane na poczet podatku były wyższe niż rzeczywiście powinieneś odprowadzić. Jeśli natomiast pracowałeś u naszych zachodnich sąsiadów „na czarno”, zwrot podatku Ci nie przysługuje.

Od czego zależy wysokość zwrotu podatku z Niemiec?

Po pierwsze: od tego, jak duże zaliczki na podatek odprowadził Twój niemiecki pracodawca. Inne czynniki wpływające na wysokość zwrotu to:

  • obowiązek podatkowy - jeśli podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu możesz rozliczyć się wspólnie z partnerem i zaoszczędzić na podatkach;

  • kwota wolna od podatku;

  • progi podatkowe;

  • wspólne rozliczenie - jeśli rozliczasz się z partnerem lub małżonkiem możesz otrzymać zwrot wyższy nawet o 700 €;

  • ulgi, zasiłki, diety - ulgi zwiększają zwrot podatku (nawet do 700 €), natomiast pobierane zasiłki wręcz przeciwnie, gdyż dolicza się je do Twojego dochodu.

Kwota, jaką otrzymasz w ramach zwrotu podatku waha się zwykle między 900 € a 1 000 €.

Zwrot podatku z Niemiec - jak go uzyskać?

Jeśli chcesz starać się o zwrot podatku, złóż deklarację podatkową w wyznaczonym terminie. Rok podatkowy w Niemczech trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Na rozliczenie się z Finanzamt (niemiecki urząd skarbowy) za rok poprzedni masz czas do 31 maja. Jeśli należysz do osób, które mają obowiązek rozliczyć się z podatku i zapomnisz o złożeniu deklaracji, otrzymasz pisemne przypomnienie z urzędu. Zostanie także wyznaczony ostateczny termin rozliczenia. Zignorowanie/przegapienie tego terminu grozi dotkliwymi karami finansowymi.

Co ważne, zgodnie z niemieckim prawem masz możliwość rozliczenia się z podatku aż do 4 lat wstecz! Jeśli więc pracowałeś w Niemczech w poprzednich latach i do tej pory się nie rozliczyłeś, nadal możesz liczyć na zwrot podatku! Masz także prawo do złożenia korekty zeznania do 4, a w uzasadnionych przypadkach nawet do 5, lat wstecz. Zwrot podatku otrzymasz prawdopodobnie w ciągu 3 do 6 miesięcy od złożenia deklaracji.

Dokumenty potrzebne do uzyskania zwrotu podatku z Niemiec

Jeśli zależy Ci na sprawnym rozliczeniu podatku z Niemiec, zadbaj o to, by prawidłowo udokumentować swoje dochody. Przygotuj zatem:

  • wypełnioną ankietę osobową;

  • kserokopię dokumentu tożsamości;

  • kopię karty podatkowej Lohnsteuerkarte lub Lohnsteuerbescheinigung;

  • zaświadczenie EU-EWR – dotyczy osób, które nie posiadają w Niemczech meldunku i pracowały w Niemczech krócej niż rok (otrzymasz je, jeśli wcześniej rozliczysz się z polskim Urzędem Skarbowym za pomocą PIT-36 wraz z załącznikiem ZG);

  • informacje na temat kosztów dojazdu do pracy, umowy najmu mieszkania lub domu itp.

Komplet dokumentów pozwoli niemieckim urzędnikom bez problemu określić, jak wysoki zwrot podatku Ci się należy lub ile musisz dopłacić (tak również się zdarza).

Jeśli nie jesteś pewien, czy należy Ci się zwrot podatku lub jak poprawnie złożyć deklarację podatkową, skorzystaj z pomocy biur księgowych/rachunkowych. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i ewentualnych kar.

Sebastian Glinka – właściciel biura księgowego Sebastian Glinka – podatki.help. Od wielu lat specjalizuje się w rozliczaniu podatku z Niemiec oraz pomocy w kwestiach związanych z uzyskaniem zasiłków i świadczeń w Niemczech.

e-mail: info@podatki.help
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »