Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawka VAT na świadczenie usług kierowcy autokaru

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-01-31

Jestem na samozatrudnieniu i świadczę usługi głównie jako kierowca. Najczęściej dostaję zlecenia przewozu osób autokarem w turystyce. Autokar należy do innego przedsiębiorcy. Kursy mam krajowe i zagraniczne. Ze zleceniodawcą łączy mnie umowa o świadczenie usług jako kierowca z podaną stawką za 1 km. Po wykonaniu zadania wystawiam fakturę VAT. Jaka stawka VAT jest w tej sytuacji prawidłowa? Transport ma PKD 49.39, więc 8%, bo jest to przewóz osób, czy jednak powinno być 23% – jak przewóz rzeczy w transporcie ciężarowym?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Powoduje to, że niekiedy usługi transportu pasażerów nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, dodatkowo w turystyce można spotkać stawkę 0%, standardem jest stawka 8%, ale często także zastosowanie znajduje stawka 23%.

Jak widać, mamy do czynienia z niemal pełnym spektrum potencjalnych problemów. Proszę zwrócić uwagę, że stawka 8%, zgodnie z załącznikiem nr 3 pozycja 155, ma zastosowanie do klasyfikacji PKWiU z grupowania 49.31 – Transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski. W mojej ocenie Pan nie świadczy usługi transportowej. W odpisie stanu faktycznego, który znajduje się w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2008 r. II FSK 1542/06, czytamy, że:

„Urząd Skarbowy w M. uzyskał od Urzędu Statystycznego w K. informację (w piśmie z 26 października 2001 r.), że usługi kierowcy polegające na sprzedaży przez niego tylko własnej pracy, były usługami zaliczanymi do grupy 74.50.23 KWiU jako usługi pozyskiwania pracowników handlowych i przemysłowych”. Abstrahując od aktualności tej klasyfikacji, nadal samej usługi kierowania pojazdem nie klasyfikuje się jako usługi transportowej. Usługi transportu pasażerskiego obejmują przewóz, a sam kierowca nie przewiezie nic. Podobnie sprawę widzi doktryna: „Usługi wynajmu kierowcy autobusu bez jednoczesnego wynajmu pojazdu nie zostały wymienione w ustawie, jak również przepisach wykonawczych, jako zwolnione bądź korzystające z preferencyjnej stawki VAT, dlatego opodatkowane są stawką podstawową w wysokości 23%.” [A. Kowlaski, Lex/el QA 616338].

Reasumując, w mojej ocenie właściwa jest stawka 23%, a w przypadku usługi zagranicznej również 23%, jeśli jej miejscem świadczenia jest Polska, a miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

VAT za nagrobki dla osób fizycznych

Czy mogę zastosować VAT 8% na usługi związane z wykonywaniem nagrobków dla osób fizycznych? To PKD 2370Z.

Sprzedaż przerobionego lokalu na apartament przez przedsiębiorce a podatki

Jestem przedsiębiorcą. W 2014 r. kupiłam lokal niemieszkalny od dewelopera za 230 tys. zł i US zwrócił mi VAT. Obecnie sprzedaję wykończony...

Faktura z 8% stawką VAT

Czy mogę wystawić fakturę z 8% stawką VAT dla osoby fizycznej, która życzy sobie, aby na fakturze był podany tylko jej nr NIP (bez nazwy firmy, chociaż...

Korekta w ewidencji VAT sprzedaży

Jestem płatnikiem podatku VAT. Pewna firma nie zapłaciła mi za część faktur. W związku z tym dokonałem korekty deklaracji do urzędu skarbowego....

Rozliczanie rady rodziców

Pytanie dotyczy rozliczania rady rodziców. Przed centralizacją VAT faktury wystawiane były na radę rodziców przy szkole z NIP-em szkoły. Po centralizacji...

Sprzedaż mieszkań przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną a podatek VAT

Prowadzimy Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną. Posiadamy budynek, w którym mieszkają lokatorzy. Chcemy sprzedać mieszkania lokatorom. Budynek został...

Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-UE

Nie złożyłam deklaracji VAT-UE w terminie za miesiąc maj, zrobiłam to dopiero dzisiaj. Jak mogę napisać czynny żal, bym uniknęła kary? VAT-UE składa...

Ulga w VAT, pierwsze zasiedlenie budynku

Zakupiłem w 2006 r. bez podatku VAT używaną nieruchomość. Do roku 2011 prowadziłem w niej remont – koszt remontu przewyższył wartość...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »