Stawka VAT na świadczenie usług kierowcy autokaru

Autor: Aleksander Słysz

Jestem na samozatrudnieniu i świadczę usługi głównie jako kierowca. Najczęściej dostaję zlecenia przewozu osób autokarem w turystyce. Autokar należy do innego przedsiębiorcy. Kursy mam krajowe i zagraniczne. Ze zleceniodawcą łączy mnie umowa o świadczenie usług jako kierowca z podaną stawką za 1 km. Po wykonaniu zadania wystawiam fakturę VAT. Jaka stawka VAT jest w tej sytuacji prawidłowa? Transport ma PKD 49.39, więc 8%, bo jest to przewóz osób, czy jednak powinno być 23% – jak przewóz rzeczy w transporcie ciężarowym?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stawka VAT na świadczenie usług kierowcy autokaru

Stawka VAT przy świadczeniu usług transportu pasażerów

Zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Powoduje to, że niekiedy usługi transportu pasażerów nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, dodatkowo w turystyce można spotkać stawkę 0%, standardem jest stawka 8%, ale często także zastosowanie znajduje stawka 23%.

Jak widać, mamy do czynienia z niemal pełnym spektrum potencjalnych problemów. Proszę zwrócić uwagę, że stawka 8%, zgodnie z załącznikiem nr 3 pozycja 155, ma zastosowanie do klasyfikacji PKWiU z grupowania 49.31 – Transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski. W mojej ocenie Pan nie świadczy usługi transportowej. W odpisie stanu faktycznego, który znajduje się w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2008 r. II FSK 1542/06, czytamy, że:

„Urząd Skarbowy w M. uzyskał od Urzędu Statystycznego w K. informację (w piśmie z 26 października 2001 r.), że usługi kierowcy polegające na sprzedaży przez niego tylko własnej pracy, były usługami zaliczanymi do grupy 74.50.23 KWiU jako usługi pozyskiwania pracowników handlowych i przemysłowych”. Abstrahując od aktualności tej klasyfikacji, nadal samej usługi kierowania pojazdem nie klasyfikuje się jako usługi transportowej.

Zobacz też: VAT na usługi elektryczne

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Usługi wynajmu kierowcy autobusu bez jednoczesnego wynajmu pojazdu a VAT

Usługi transportu pasażerskiego obejmują przewóz, a sam kierowca nie przewiezie nic. Podobnie sprawę widzi doktryna: „Usługi wynajmu kierowcy autobusu bez jednoczesnego wynajmu pojazdu nie zostały wymienione w ustawie, jak również przepisach wykonawczych, jako zwolnione bądź korzystające z preferencyjnej stawki VAT, dlatego opodatkowane są stawką podstawową w wysokości 23%.” [A. Kowlaski, Lex/el QA 616338].

Reasumując, w mojej ocenie właściwa jest stawka 23%, a w przypadku usługi zagranicznej również 23%, jeśli jej miejscem świadczenia jest Polska, a miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Adam – wycieczka szkolna w Polsce
Pan Adam, będący kierowcą na samozatrudnieniu, otrzymał zlecenie na obsługę kilkudniowej wycieczki szkolnej po Polsce. Autokar należał do firmy transportowej, z którą miał podpisaną umowę o świadczenie usług jako kierowca. Po zakończeniu zlecenia wystawił fakturę ze stawką 8%, sądząc, że skoro chodzi o przewóz osób, to mieści się w preferencyjnej stawce. Jednak w trakcie kontroli skarbowej zakwestionowano to podejście – uznano, że Pan Adam świadczył usługę wynajmu kierowcy, a nie przewozu, więc powinien zastosować 23%.

 

Pani Marta – trasa międzynarodowa z Niemiec do Polski
Pani Marta realizowała zlecenie dla zagranicznego biura podróży – obsługiwała przejazd turystów z Berlina do Krakowa. Sama nie posiadała pojazdu, a jedynie prowadziła autokar udostępniony przez zleceniodawcę. Po powrocie wystawiła fakturę z 0% VAT, uznając, że usługa dotyczy eksportu usług. Po konsultacji z doradcą podatkowym dowiedziała się jednak, że miejsce świadczenia usługi to siedziba usługobiorcy (Niemcy), więc faktycznie może zastosować stawkę 0%, ale tylko pod warunkiem udokumentowania tego faktu zgodnie z przepisami.

 

Pan Krzysztof – krótkie zlecenie jako kierowca rezerwowy
Pan Krzysztof, mając wolny weekend, zgodził się na jednodniowe zlecenie jako kierowca rezerwowy dla firmy przewozowej. Obsługiwał trasę z Łodzi do Zakopanego, nie wystawiając biletu ani nie odpowiadając za organizację transportu – jego zadaniem było jedynie prowadzenie pojazdu. Wystawił fakturę na 23%, bo wiedział, że nie świadczył usługi transportowej – tylko wynajmu swojej pracy jako kierowca.

Podsumowanie

W opisanym przypadku usługi kierowcy autokaru nie można utożsamiać z usługą transportu pasażerów, nawet jeśli fizycznie dochodzi do przewozu osób. Kluczowe znaczenie ma to, że kierowca nie świadczy samodzielnie usługi przewozowej – nie dysponuje pojazdem ani nie odpowiada za organizację transportu. Świadczy jedynie usługę prowadzenia pojazdu na rzecz przedsiębiorcy transportowego. W konsekwencji nie ma podstaw do zastosowania stawki 8% VAT właściwej dla usług transportowych. Zgodnie z aktualnym podejściem organów podatkowych i orzecznictwem, tego rodzaju usługi kierowcy należy opodatkować stawką podstawową – czyli 23%.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pewności co do prawidłowej stawki VAT lub masz inne wątpliwości podatkowe związane z działalnością kierowcy? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Doświadczeni doradcy pomogą Ci rozwiać wątpliwości, przygotować odpowiednie dokumenty i uniknąć kosztownych błędów. Zadaj pytanie już teraz i otrzymaj rzetelną odpowiedź dopasowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »