Regularne przelewy z zagranicy a podatek

Autor: Marcin Sądej

Co miesiąc otrzymuję przelew z zagranicy od partnera. Przelewy przesyła mi regularnie przez swoje konto firmowe, a nie jako osoba prywatna. Nie mieszkamy razem. Nie jesteśmy małżeństwem. Przelew nie ma żadnego tytułu, tzn. nie ma informacji, że to darowizna. Suma to 3000 złotych. W poprzednich latach było to o połowę mniej, ale nie pamiętam dokładnie. W jaki sposób mam rozliczyć podatek i na jakim rodzaju druku? Co z poprzednimi latami, za które się nie rozliczałam?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Regularne przelewy z zagranicy a podatek

Opodatkowanie darowizny

Umowa darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy spoczywa w tym przypadku na osobie obdarowanej. Zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego „przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. Należy również wskazać na treść art. 199a Ordynacji podatkowej, który podaje, że „organ podatkowy dokonując ustalenia treści czynności prawnej, uwzględnia zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności”.

W świetle powyższych przepisów nie ma znaczenia, jaki tytuł ma polecenie przelewu bankowego. Organ podatkowy wywodzi skutki prawne nie z nazwy umowy czy przelewu bankowego. Jeżeli zamiarem darczyńcy było dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na Pani rzecz, to mamy do czynienia z darowizną, która podlega opodatkowaniu podatkiem SD. Osoba obdarowana ma obowiązek złożenia deklaracji SD-3 w terminie miesiąca od dnia otrzymania darowizny. Taką deklarację składa się w stosunku do każdej otrzymanej darowizny. Nie ma możliwości „zbiorczego” zgłoszenia kilku darowizn.

Termin płatności i wysokość podatku

Na podstawie deklaracji SD-3 naczelnik wydaje decyzję ustalającą podatek. Termin płatności podatku to 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Partner należy do III grupy podatkowej. W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 5308 zł, ale w okresie ostatnich 5 lat. Nie jest to kwota wolna dla pojedynczej darowizny. Darowizny ponad kwotę wolną podlegają opodatkowaniu. W zależności od wielkości darowizny stawka podatku wynosi 12, 16 lub 20%.

Niezłożenie deklaracji SD-3 co do poprzednich darowizn jest czynem zagrożonym karą grzywny z Kodeksu karnego skarbowego. W celu uniknięcia odpowiedzialności do SD-3 należy dołączyć czynny żal, który chroni przed odpowiedzialnością karno-skarbową. W przypadku niezgłoszonych darowizn – gdy organ podatkowy rozpocznie kontrolę podatkową – stawka podatku zawsze wynosi 20%, nie ma możliwości złożenia czynnego żalu ani też zastosowania kwoty wolnej od podatku. W konsekwencji powinna Pani dokonywać rozliczenia na druku SD-3. Należy także złożyć zaległe druki SD-3 oraz czynny żal co do nieterminowo złożonych deklaracji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »