Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem - jak się do tego przygotować?

Autor: Artykuł Partnera

Przed sprzedażą nieruchomości konieczne jest zgromadzenie dokumentacji, w tym potwierdzającej brak zaległości w opłatach oraz zaświadczenie o wymeldowaniu. Zdarzają się sytuacje, w których przed sprzedażą w lokalu mieszkalnym formalnie zameldowany jest lokator. Czy możliwa jest sprzedaż notarialna mieszkania z lokatorem? Jeśli tak, jak należy się do niej przygotować?

Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem - jak się do tego przygotować?

Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem - czy to prawnie możliwe?

W świetle obowiązujących przepisów prawa zameldowanie nie jest obowiązkowe, jednakowoż nie jest zabezpieczeniem dla lokatora przed utratą miejsca zamieszkania w określonych sytuacjach. W praktyce oznacza to, że można sprzedać mieszkanie zarówno wtedy, gdy w lokalu fizycznie przebywają zameldowane osoby jak również w przypadku, gdy w dokumentacji znajduje się zapis o zameldowaniu w mieszkaniu lokatora, który de facto od dawna nie przebywa na stałe pod tym adresem. Aby zgodnie z prawem sprzedać mieszkanie przed podpisaniem umowy notarialnej sprzedaży-kupna mieszkania warto polubownie załatwić kwestię wymeldowania lokatora, a jeżeli nie jest to możliwe poinformować notariusza o fakcie, że lokator zajmuje mieszkanie sprzedawane i w razie konieczności wdrożyć procedurę eksmisyjną.

Czy łatwo sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym na podstawie umowy najmu?

Obecnie sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem jest coraz bardziej powszechna, zarówno wśród inwestorów jak i prywatnych nabywców nieruchomości, poszukujących mieszkań w atrakcyjnych cenach. Do niedawna sprzedaż mieszkania, w którym zameldowany jest lokator skutecznie odstraszała potencjalnych nabywców jednak dziś, na skutek inflacji oraz trudniejszych warunków uzyskania kredytu hipotecznego oszczędności szukamy w każdym zakresie. Za niską cenę właściciel mieszkania może znaleźć nabywców prywatnych, którym nie spieszy się z przeprowadzką i którzy poświęcą czas na wydanie przez Urząd Gminy decyzji o wymeldowaniu (w przypadku gdy rzeczywiście mieszkanie jest niezamieszkałe) lub decyzji o eksmisji lokatora (w sytuacji, gdy lokator nie wypełnia warunków umowy, na podstawie której zajmuje nieruchomość). Mieszkania z lokatorem sprzedawane są najczęściej poniżej ceny rynkowej.

Kupno mieszkania z lokatorem - czy są zalety?

Czy kupno mieszkania z lokatorem może być opłacalne? Oczywiście. Dla osób, poszukujących nieruchomości pod inwestycję, chcących czerpać zysk z wynajmu zakup mieszkania z lokatorem, który wywiązuje się z warunków umowy najmu jest doskonałym sposobem na szybki zysk z zakupionej nieruchomości. Gdy mieszkanie zajmowane jest przez lokatorów, spełniających warunki umowy najmu, dokument ten można wypowiedzieć z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia lub zaczekać z przeprowadzką do zakończenia okresu obowiązywania umowy najmu obecnego lokatora.

Jak skutecznie pozbyć się niechcianego lokatora - przygotuj się na to przed sprzedażą

Przed sprzedażą mieszkania warto sprawdzić, czy w lokalu są zameldowane jakieś osoby. Jeśli są, ale w nim nie zamieszkują od dawna, należy złożyć wniosek o wymeldowanie w Urzędzie Gminy/Miasta. Jeśli natomiast w lokalu zamieszkują jakieś zameldowane osoby, muszą mieć tytuł do zajmowania lokalu czyli obowiązującą umowę najmu lub akt własności. Jeśli nie ma podstaw prawnych, samo zameldowanie nie jest przesłanką do zamieszkiwania i taki lokator może zostać eksmitowany. Należy wdrożyć procedurę, jednocześnie unikając wszelkich czynności, które nie są zgodne z prawem. Nie należy stosować przymusu wobec lokatora, gdyż takie czynności będą interpretowane na niekorzyść właściciela podczas procedury eksmisyjnej.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »