Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Autohandel i rozliczanie VAT marża

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-05-30

Otwarliśmy z mężem działalność gospodarczą – autohandel – nie autokomis. Z urzędem skarbowym rozliczam się na zasadach ogólnych. Moje pytanie dotyczy kwestii dokumentów, jakie muszę oddać kupującemu, a dokładnie – czy wystarczy tylko faktura VAT marża z mojej firmy, czy muszę także przekazać umowę lub fakturę mojego zakupu tego auta od poprzedniego właściciela? Jeśli faktycznie muszę oddać poprzednią umowę, to czy oryginał, czy kopię?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Dla podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, które nabył on uprzednio w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Rozumiem, że z takim przypadkiem mamy do czynienia, a Pani wskazuje, że nie chodzi tu o sprzedaż komisową, by podkreślić fakt nabywania samochodów od ich właścicieli i sprzedawania jako swojej już własności.

Ani prawo cywilne, ani prawo podatkowe nie wymaga, by wydawała Pani nabywcy jakikolwiek inny dowód zakupu niż wspomniana faktura. Można zatem sprzedać samochód, wydając nabywcy jedynie fakturę VAT marża jako dowód zakupu – więc sprzedać i nie wydawać umowy nabycia Pani może. Nie jest to jednak sytuacja do zaakceptowania przez nabywcę, jeśli Państwo po zakupie nie zarejestrowali auta na siebie, albowiem wtedy brak jest tak zwanej ciągłości umów – osoba, która od Państwa kupiła niezarejestrowany na Państwa samochód i ma tylko fakturę, nie zarejestruje go.

Chodzi tu o problem zakupu samochodu od osoby, która go nie przerejestrowała – w tej sytuacji w praktyce w wydziale komunikacji należy przedstawić oryginały wszystkich umów od momentu sprzedaży samochodu przez osobę, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym do momentu ostatniej umowy (tej, w związku z którą wystawia się fakturę VAT marża). Powyższe wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U.2007.186.1322 j.t. ze zm.), które w § 2 ust. 1 pkt 1 stanowi, że w celu rejestracji pojazdu właściciel pojazdu składa w organie rejestrującym wniosek o rejestrację pojazdu, do którego dołącza m.in. dowód własności pojazdu. Zaś z § 4 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 wynika, że dowodem własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów jest w szczególności np. umowa sprzedaży; niemniej jednak w przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód własności wymagany do rejestracji rozumie się wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Można tu posłużyć się, by nie pozbywać się oryginału umowy zakupu, poświadczoną notarialnie kopią, taką umową nabywca będzie mógł się posługiwać się jak oryginałem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »