Niezapłacony podatek od zasiedzenia

Autor: Aleksander Słysz

Rodzice posiadali dom, oni go wybudowali, ale 1/4 działki przejęli na zasadzie zasiedzenia (wyrok sądu) w 2001 roku. Nie został zapłacony podatek od zasiedzenia. Ojciec zmarł w 2013 r. Czy podatek uległ przedawnieniu? Jeżeli nie, to jak wyliczyć, ile należy zapłacić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezapłacony podatek od zasiedzenia

Nabycie nieruchomości w drodze zasiedzenia a podatek

Pyta Pan, czy nastąpiło przedawnienie podatku od zasiedzenia. Nie, zobowiązanie podatkowe bowiem nigdy nie powstało.

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. zasiedzenia; zasadą jest, że przy nabyciu w drodze zasiedzenia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie. Teoretycznie obowiązek może się odnowić, bowiem nabycie niezgłoszone do opodatkowania, a stwierdzone następnie pismem, odnawia ów obowiązek i powstaje on z chwilą sporządzenia pisma. Nabycie własności w drodze zasiedzenia podlega opodatkowaniu w wysokości 7% podstawy opodatkowania.

Zobacz też: Niezapłacony podatek od kupna samochodu przedawnienie

Przedawnienie podatku od zasiedzenia

Nie mogło dojść do przedawnienia zobowiązania podatkowego (podatku), bowiem zobowiązanie to nie powstało, a skoro zobowiązanie nie powstało, to nie rozpoczął się bieg przedawnienia. W podatku od spadków i darowizn zobowiązanie podatkowe powstaje dopiero z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego ustalającej wysokość tego zobowiązania. Tym samym jeśli nie doręczono takiej decyzji, zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn nie mogło powstać. Termin przedawnienia wynosiłby tu standardowe 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynąłby termin płatności podatku, ale takiego terminu w ogóle tu nie było. W opisanym przypadku bada się jednak co innego, a mianowicie czy ww. decyzja może jeszcze zostać wydana? Ordynacja podatkowa stanowi, że jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego, zobowiązanie podatkowe nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy powstał w przedstawionym stanie faktycznym w 2001 r. i nic nie wskazuje na to, by się odnowił. W mojej więc ocenie organ nie może już, w przedstawionym na dzień dzisiejszy stanie faktycznym, wydać decyzji ustalającej podatek.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »