Wspólne konto z partnerem - wypłata na własne konto a podatek

Autor: Aleksander Słysz

Wraz ze swoim partnerem posiadam wspólne konto walutowe. Wpływy na to konto pochodzą z jego zarobków za granicą. Czy wypłata środków na moje konto osobiste jest objęta opodatkowaniem w ramach darowizny? Czy mogę ewentualnie przelać środki na konto złotówkowe wspólne, na które wpływa również moje wynagrodzenie? Czy wypłata z tego konta na moje konto osobiste będzie objęta podatkiem od darowizny?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wspólne konto z partnerem - wypłata na własne konto a podatek

Przelew środków z wspólnego konta na rachunek jednego z partnerów

Jest to ciekawy problem praktyczny, albowiem sama wypłata nie jest zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu, a dopiero wypłata powiązana z tytułem do niej. By uznać, że jest to darowizna, musiałaby być co najmniej wyraźna wola po obu stronach, aby wypłata miała taką właśnie treść zdarzenia, zgodnie z którym darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W braku tytułu sytuacja się komplikuje. Organy podatkowe uznają, że jeśli wpływają na konto danej osoby, bez szczególnego tytułu prawnego, środki pieniężne należące do jednej osoby, to właściciel rachunku otrzymuje możliwość dysponowania nimi. Trzeba pamiętać, iż właściciel rachunku bankowego, zgodnie z Prawem bankowym, może rozporządzać dowolnie środkami zgromadzonymi na rachunku prowadzonym dla niego przez bank, tak uznał np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 czerwca 2011 r. (sygnatura: II FSK 1722/10), gdzie rozpatrywał skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 kwietnia 2010 r. (sygnatura: III SA/Po 108/10), w skardze tej skonstatował sąd, iż przechowywanie cudzych środków pieniężnych na rachunku bankowym powoduje powstanie depozytu nieprawidłowego. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 kwietnia 2013 r. (sygn. I SA/Kr 152/13) sąd uznał, że sama wpłata środków na konto bankowe, a co za tym idzie – możliwość dokonywania obrotu tymi środkami wpłaconymi na konto, jest równoznaczna z prawem rozporządzania nimi.

Zobacz też: Współwłaściciel konta bankowego a urząd skarbowy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Konsekwencje podatkowe powstania depozytu nieprawidłowego

Podstawową konsekwencją podatkową powstania depozytu nieprawidłowego jest podleganie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości tego depozytu, ale stawka podatku wynosi 20%, jeżeli przed organem podatkowym w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego lub kontroli celno-skarbowej podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony. Podobnie jest w sytuacji, gdy depozyt ma formę gotówkową, taka sama jest konsekwencja podatkowa.

Podatnicy, czyli biorący pieniądze, są co do zasady obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3), według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Dodam, że przelew ze wspólnego konta walutowego na wspólne konto złotówkowe w mojej ocenie nie rodziłby żadnych konsekwencji, czyli byłby neutralny podatkowo.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »