Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odprowadzanie podatków od pracy w Szwajcarii i wynajmowanie mieszkania Polsce

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-01-04

Od kilku lat mieszkam w Szwajcarii (wyszłam za mąż). Początkowo nie zarabiałam, potem moje dochody były niewielkie. Pracuję i płacę podatki w Szwajcarii, do Polski jeżdżę na święta. Nie zmieniłam adresu w US, ale wynajmuję swoje mieszkanie w Polsce i podatek ryczałtowo płacę do urzędu. Czy grożą mi jakieś konsekwencje? Co robić?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Zgodnie z przepisami ustawy PIT „osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terenie Polski i podlega rozliczeniu przed polskim urzędem skarbowym, jeżeli:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

Z opisu sprawy wynika, że na stałe mieszka Pani w Szwajcarii wraz z mężem. Do Polski przyjeżdża Pani jedynie okazyjne. W rezultacie bez wątpienia nie posiada Pani miejsca zamieszkania na terenie RP. Oznacza to, że od dochodów z pracy zarobkowej uzyskiwanych na terenie Szwajcarii odprowadza Pani podatek przed szwajcarskim urzędem skarbowym. W polskim US nie musi Pani składać żadnych zeznań podatkowych z tytułu pracy wykonywanej na terenie Szwajcarii.


Inaczej ma się sytuacja w przypadku zapłaty podatku od wynajmu nieruchomości położonej na terenie Polski. Jak bowiem wynika z polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody uzyskiwane z nieruchomości (w tym z wynajmu nieruchomości) są opodatkowane w Państwie gdzie położona jest nieruchomość. W rezultacie prawidłowo opodatkowuje Pani przychody z wynajmu nieruchomości położonej w Polsce przed polskim urzędem skarbowym.


Odnośnie natomiast kwestii aktualizacji adresu zamieszkania powinna Pani przed polskim urzędem skarbowym złożyć dokument ZAP-3 „Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem”.

Podsumowując powyższe:

  1. Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości położonej w Polsce opodatkowuje Pani w rozliczeniu podatkowym przed polskim US (dopuszczalna jest forma ryczałtowa).
  2. Ewentualne dochody z pracy na terenie Szwajcarii opodatkowuje Pani przed szwajcarskim urzędem skarbowym. Z tej pracy nie składa Pani przed polskim US żadnego rozliczenia.
  3. W celu aktualizacji adresu zamieszkania powinna Pani złożyć w polskim US druk ZAP-3.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »