Autor: Marcin Sądej
Od kilku lat mieszkam w Szwajcarii (wyszłam za mąż). Początkowo nie zarabiałam, potem moje dochody były niewielkie. Pracuję i płacę podatki w Szwajcarii, do Polski jeżdżę na święta. Nie zmieniłam adresu w US, ale wynajmuję swoje mieszkanie w Polsce i podatek ryczałtowo płacę do urzędu. Czy grożą mi jakieś konsekwencje? Co robić?
Zgodnie z przepisami ustawy PIT „osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terenie Polski i podlega rozliczeniu przed polskim urzędem skarbowym, jeżeli:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.
Z opisu sprawy wynika, że na stałe mieszka Pani w Szwajcarii wraz z mężem. Do Polski przyjeżdża Pani jedynie okazyjne. W rezultacie bez wątpienia nie posiada Pani miejsca zamieszkania na terenie RP. Oznacza to, że od dochodów z pracy zarobkowej uzyskiwanych na terenie Szwajcarii odprowadza Pani podatek przed szwajcarskim urzędem skarbowym. W polskim US nie musi Pani składać żadnych zeznań podatkowych z tytułu pracy wykonywanej na terenie Szwajcarii.
Zobacz też: Pracuję za granicą wynajmuję mieszkanie w Polsce
Inaczej ma się sytuacja w przypadku zapłaty podatku od wynajmu nieruchomości położonej na terenie Polski. Jak bowiem wynika z polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody uzyskiwane z nieruchomości (w tym z wynajmu nieruchomości) są opodatkowane w Państwie gdzie położona jest nieruchomość. W rezultacie prawidłowo opodatkowuje Pani przychody z wynajmu nieruchomości położonej w Polsce przed polskim urzędem skarbowym.
Przeczytaj też: Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania Szwajcaria
Odnośnie natomiast kwestii aktualizacji adresu zamieszkania powinna Pani przed polskim urzędem skarbowym złożyć dokument ZAP-3 „Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem”.
Podsumowując powyższe:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika