Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od środków transportowych a zmiana siedziby firmy

Autor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2018-12-07

Mam pytania odnośnie rejestracji pojazdów i miejsca opłaty podatku od środków transportu. Prowadzę spółkę jawną zajmującą się transportem. Jest dwóch współwłaścicieli. Do tej pory głównym miejscem prowadzenia działalności było miasto A (wpisane w KRS). Natomiast drugie miejsce prowadzenia działalności (baza transportowa) znajdowało się na terenie gminy B. Pojazdy rejestrowane były w urzędzie miasta A i tam opłacany był podatek od środków transportu. Aktualnie zmieniliśmy główną siedzibę na adres bazy transportowej w gminie B, pozostawiając jako drugie miejsce działalności adres w mieście A. Czyli dotychczasowa siedziba zmieniła swój status na dodatkowe miejsce prowadzenia działalności, gdyż gmina oferuje korzystniejsze stawki podatku. Czy będziemy musieli przerejestrować wszystkie środki transportu na nowy adres, czy też posiadając drugi adres działalności, możemy pozostawić rejestrację pojazdów w mieście, a podatki od środków transportu płacić w gminie?

Adam Dąbrowski

»Wybrane opinie klientów

Szybka i fachowa opinia prawna z odwołaniem się do konkretnych artykułów Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, która pomogła mi podjąć decyzję odnośnie podjęcia nowej pracy podczas okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy bez obaw, że łamię prawo. 
Iwona, 37 lat
Odpowiedz od Państwa błyskawiczna, rzetelna, fachowa, w punkt. Bardzo mi pomogła! Dzięki niej odważyłam się nie będąc prawnikiem złożyć skutecznie rozwiązać samodzielnie problem prawny, Złożyć pozew i wygrać sprawę !!! Jesteście rewelacyjni !!!
Iwona, 48 lat, recepcjonista w hotelu
Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię
Brygida
Możliwość skorzystania z porady prawnej nia wychodząc z domu w tak krótkim czasie, no i fachowa i wyczerpująca odpowiedź.
Robert, 49 lat, Pracownik fizyczny
Bardzo dziękuję za pomoc. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Kontakt był łatwy, szybki i wygodny. 
Katarzyna, 28 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź
Mirek
Dziękuję za szczegółowe odpowiedzi i przekierowanie to lokalnego prawnika!
Tm, IT, 39 lat
Jestem bardzo zadowolona z udzielonych rad. Porada nie skończyła się jednym e-mail. Na moje wątpliwości czy zapytania otrzymywałam błyskawicznie konkretne odpowiedzi. Zaznaczam ,że sprawa była trudna i złożona. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba na pewno skorzystam z eporady24.pl.
Danuta
Ocena 5 z plusem. Wszystkie zasady określone w regulaminie eporady24 są przejrzyste i konsekwentnie realizowane. Dziękuję Pani Mecenas Katarzynie Bereda za poświęcony czas i skuteczność jej działań. 
Joanna
Już korzystałam i dostałam dokładną odpowiedz
Halina, emeryt/nauczyciel/
Pierwszy raz korzystam z usług doradcy podatkowego, do tego przez kancelarię internetową. Dwa razy zadawałam pytania dodatkowe. Za każdym razem dostałam wyczerpujące i co najważniejsze konkretne odpowiedzi. To że nie musiałam nigdzie iść i się umawiać w bardzo dla mnie pracowitym okresie, było dla mnie idealnym rozwiązaniem.
Małgorzata, 58 lat, pracownik tv
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, odpowiedzi były udzielane szybko i wyczerpująco, mimo dużej ilości danych do przeanalizowania i złożoności pytań.
Ewa
Bardzo profesjonalne podejście do mojego problemu i szybka pomoc. 
Kamil, Kamil
Wyczerpująca odpowiedz i możliwość dopytania szczegółów
Andrzej, 72 lata, emeryt
Polecam. Odpowiedzi są wyczerpujące. Moje wątpliwości zostały rozwiane i wiem na czym \"staję\"
Grażyna, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję za szybką i kompetentną odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani. Miałam z różnych źródeł sprzeczne informacje, szczególnie, że problem dotyczy przełomu roku.
Joanna
Po zadaniu pytania w interesującej mnie sprawie, otrzymałem dość szybko odpowiedź . Odpowiedź jest w mojej ocenie wyczerpująca mam nadzieję, będzie przydatna w wyjaśnianiu sprawy.
Czesław
Informacje prawne o jakie się pytałem zostały mi udzielone w sposób dla mnie bardzo zrozumiały i czytelny :)
Wiesław
Szybko, konkretnie i bez zbędnych zawiłości prawniczego języka. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Anna, nauczycielka, 46 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje zapytanie otrzymałam odpowiedź wyczerpującą faktyczny stan prawny mojej sprawy oraz wskazówki może nie do rozwiązania mojego problemu ale przynajmniej wiem jak spróbować \"ugryźć\" problem. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłaną poradą prawną tym bardziej, że prawdopodobnie uniknęłam niepotrzebnego szarpania się i związanych z tym kosztów.
Regina, 64 lata
Profesjonalnie i na temat. Polecam.
Wojtek
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na moje pytania były jasne, szybkie i rzetelne. To najlepszy serwis, jakiego znam.
Ricardo, emeryt, 71 lat
Szybka odpowiedź
Henryk
Dziękuję, wszystko jasne.
Agnieszka, księgowa
Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje pytania - obszerne, poparte podstawą prawną. POLECAM
Bożena, 61 lat, ekonomista
Po opłaceniu usługi nie czekałam zbyt długo na poradę,uzyskałam odpowiedz na której mi bardzo zależało,jeżeli będę kiedykolwiek miała problem na pewno z  skorzystam
Elżbieta
Witam. Odpowiedź szybka. Szkoda że dwie różne osoby pracowały nad sprawą, wycena i porada. Ale jak na moje chaotyczne przedstawienie sytuacji i zadane pytanie, odpowiedź zadowalająca choć nie wyczerpująca lecz poparta podstawą prawną i dająca nadzieję na wyczerpującą pomoc po kolejnym kontakcie. Unikalne podejście, możliwość zadania kolejnych pytań ! 
Anna, sprzedawca, 45 lat
Dzień dobry Bardzo serdecznie Panu dziękuję. Bardzo pomocna odpowiedź.
Elżbieta, pracownik biurowy
Opinia skondensowana, mimo że obszerna, jest jasnym, udokumentowanym przedstawieniem sytuacji prawnej - o co mi chodziło. W jednym z tematów, objętych opinią, miałem wcześniej przekonanie, że sprawy wyglądają inaczej, niż zostało to wykazane w opinii. To istotna pomoc, bo pozwoli mi uniknąć błędu liczenia na coś, na co liczyć nie mogę. Poza tym sporą zaletą poszukiwania pomocy prawnej na tej drodze jest fakt, że można ją otrzymać nie wychodząc z domu w poszukiwaniu kancelarii prawnych i w ciągu doby - jeśli nie jest zapytaniem o sprawy znacząco skomplikowane. Ale i wówczas czas oczekiwania także najpewniej nie będzie nieprzeciętnie długi. Słowem - korzystna dla pytających prawników forma płatnej konsultacji.
Zbigniew, wykształcenie wyższe, 68 lat
Bardzo dziękuję, opinia była wyczerpująca.
Adrian, lekarz, 33 lata

Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży co do zasady na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych.

Jednakże jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.

Spółka jawna posiada tzw. ułomną osobowość prawną, czyli nie ma ona osobowości prawnej, lecz ma zdolność prawną. Spółka jawna nie ma współwłaścicieli, ale ma wspólników.

Jest to bardzo istotne, albowiem, co prawda, spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, jednak wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia stanowi majątek spółki, a nie majątek jej wspólników. W związku z tym, w czasie trwania spółki jawnej wspólnicy nie są współwłaścicielami majątku, jaki należy do spółki. Dotyczy to także środków transportowych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dany środek transportowy jest przekazany spółce tylko do używania, a nie na własność.

Zatem dla celów podatku od środków transportu spółka jest traktowana jak właściciel środka transportowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ocena przedstawionej sytuacji wymaga jeszcze wzięcia pod uwagę przepisów Prawa o ruchu drogowym. Stosownie do art. 78.2 Prawa o ruchu drogowym:

„Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

1) (...);

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.”

Natomiast w dowodzie rejestracyjnym: C – dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu obejmują wydruk następujących kodów i danych:

  • C.1.1 – nazwisko lub nazwa posiadacza dowodu rejestracyjnego,
  • C.1.2 – numer PESEL lub REGON,
  • C.1.3 – adres posiadacza dowodu rejestracyjnego,
  • C.2.1 – nazwisko lub nazwa właściciela pojazdu,
  • C.2.2 – numer PESEL lub REGON,
  • C.2.3 – adres właściciela pojazdu.

Jak widać, jest adres posiadacza dowodu i adres właściciela pojazdu. Nie ma mowy o tym, by koniecznie był to adres siedziby. Jednak ustawa wymusza poinformowanie właściwego organu rejestracyjnego o zmianie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, czyli m.in. o adresie właściciela pojazdu oraz adresie posiadacza dowodu rejestracyjnego.

Na podstawie uzyskanej informacji dokonywana jest zmiana danych w dowodzie rejestracyjnym. Zmianę danych oraz adnotacji w dowodzie rejestracyjnym można dokonać jedynie w urzędzie, który wydał dowód rejestracyjny. Jeżeli następuje zmiana danych znajdujących się poza adnotacjami dowodu rejestracyjnego, może być konieczna wymiana dowodu rejestracyjnego lub rejestracja pojazdu w innym urzędzie zgodnie z aktualną siedzibą.

W przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego (nie jest konieczna, jeżeli następuje tylko wpisanie lub wykreślenie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym) właściwy organ zwraca dotychczasowy dowód rejestracyjny właścicielowi pojazdu z adnotacją „zgłoszono zmianę danych”– ale tylko do czasu wydania nowego dowodu rejestracyjnego.

W świetle powyższego konieczne jest co najmniej zgłoszenie zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym. Spółka nie decyduje samodzielnie, czy dokonać przerejestrowania, czy nie. Musi zgłosić zmianę danych, a te zmiany mogą, zdaniem urzędu, być powodem zmiany dowodu rejestracyjnego oraz konieczności przerejestrowania samochodów.

Formalnie należy spodziewać się przerejestrowania i wskazania adresu siedziby spółki jako właściciela pojazdu oraz jako właściciela dowodu rejestracyjnego.

Co do zagadnień podatkowych: zgodnie z art. 9 ust. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne – organ podatkowy, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu.

Środki transportowe zarejestrowane są obecnie na spółkę jawną z adresem jej dotychczasowej siedziby w mieście A. Spółka prowadzi działalność gospodarczą także w innym miejscu. Tym miejscem jest baza transportowa w gminie B.

Mieliśmy więc do czynienia z prowadzeniem przez spółkę jawną (właściciela środków transportowych) działalności gospodarczej na terenie miasta A oraz w innym niż miejsce siedziby. Jednakże środki transportowe były zarejestrowane w gminie siedziby i podatek od nich był płacony w gminie siedziby. Pytanie – dlaczego? Skoro można było płacić podatek w gminie, w której położona jest baza jako jednostka organizacyjna będąca posiadaczem środków transportowych (właścicielem była i jest spółka).

Środki transportowe w czasie, gdy nie realizowały zadań transportowych, znajdowały się w gminie B. Zatem mimo że siedziba spółki była w mieście A i mimo zarejestrowania pojazdów właśnie tam, organem właściwym dla podatku była gmina B. Okoliczność braku rejestracji pojazdów na daną jednostkę organizacyjną posiadającą środki transportowe nie miałaby wpływu na określenie właściwego organu podatkowego. Sam fakt istnienia wydzielonej jednostki organizacyjnej oraz „przypisanie” do nich tychże środków transportowych decyduje, iż właściwym organem podatkowym będzie ten organ gminy, na której terenie znajduje się ta jednostka.

Po zmianie adresu siedziby mamy do czynienia z sytuacją prowadzenia przez spółkę jawną (właściciela środków transportowych) działalności gospodarczej na terenie gminy B, jako swej siedziby, oraz w innym niż miejsce siedziby mieście A.

Co do zasady, o właściwości organu podatkowego w podatku od środków transportowych spółki jawnej decyduje miejsce jej siedziby. Spółka jawna ma status jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Określenie z art. 9 ust. 7 wskazanej ustawy „siedziba podatnika” odnosi się do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany (patrz wyrok WSA z 11 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 245/10).

Wobec powyższego, co do zasady, spółka powinna płacić podatek od środków transportowych do budżetu gminy, na terenie której znajduje się jej siedziba (przy założeniu, że rejestracja jest w tej samej gminie, co obecna siedziba). Wyjątek stanowiłaby sytuacja, gdy mielibyśmy do czynienia z przedsiębiorstwem wielozakładowym lub podmiotem, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne – wtedy właściwym organem podatkowym jest organ, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu.

Czyli spółka, która ma wydzieloną jednostkę organizacyjną w postaci np. oddziału, bazy itp., powinna opłacać podatek od środków transportowych do organu podatkowego właściwego dla adresu siedziby wydzielonej jednostki, a nie siedziby spółki, tj. zgodnie z miejscem położenia wydzielonej jednostki organizacyjnej – oddziału – w posiadaniu której znajdować się będą środki transportu spółki.

Przy rejestracji w mieście A nie ma mowy o tym, aby w dowodzie rejestracyjnym wskazany był prawidłowy adres właściciela pojazdu. Prawidłowy może być tylko adres posiadacza dowodu rejestracyjnego.

Po zmianie adresu siedziby – jeżeli miejsce w mieście A można uznać za wyodrębnioną jednostkę organizacyjną – są tam warunki do tego, by środki transportowe mogły być tam przetrzymywane, gdy nie realizują zadań transportowych. Środki transportowe w czasie, gdy nie realizują zadań transportowych, znajdują się w mieście A – to organem właściwym byłoby miasto A, ale, jak Pan wskazuje, nie o to chodzi. Podatek jest mniejszy w gminie B i tam chciałby Pan, aby spółka go płaciła. A to wymaga zgłoszenia zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym i przerejestrowania (nowy dowód rejestracyjny).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przelew od członka rodziny, darowizna czy depozyt?

Moja dorosła córka ma znaczne oszczędności na koncie bankowym. Kilka tygodni temu jej narzeczony nalegał, aby mu te pieniądze pożyczyła, czego nie chciała zrobić i wtedy, bez uprzedzenia, przelała całą kwotę (90 tys. zł) na moje konto – na krótkie przechowanie. Mamy konta w tym samym banku, więc przelew został zrealizowany natychmiast. Córka jednak nie wiedziała o tym, że ja miałam na koncie zajęcie komornicze, dlatego na drugi dzień przelałam z powrotem na jej konto te pieniądze, ale pomniejszone o kwotę zajęcia, czyli o 10 tys. zł. Jak tę operację rozliczyć ze skarbówką? Czy to darowizna, czy depozyt? Nie wiem, jak powinnam to zgłosić, tym bardziej że trochę czasu już upłynęło.

Przekazanie żonie zamortyzowanego samochodu

Prowadzę działalność gospodarczą, posiadam zamortyzowany samochód, który chcę darowizną przekazać żonie. Samochód był nabyty po zawarciu małżeństwa. Nie posiadamy z żoną rozdzielności majątkowej. Nie planujemy sprzedawać samochodu co najmniej przez pół roku. Oczywiście po wykonaniu darowizny zostanie ten fakt zgłoszony do US. Pytanie czy takie rozwiązanie jest bezpieczne (nie narazi mnie na jakieś sankcje) i pozwoli zachować przysługującą ulgę od darowizny?

Jak rozliczyć wspólny kredyt na mieszkanie z byłym partnerem?

Razem z partnerem wzięłam kredyt na mieszkanie, oboje jesteśmy współwłaścicielami 50/50. Chcę się z nim rozstać, natomiast on chce zostać w mieszkaniu. Żadna ze stron póki co nie robi problemów. Jak rozliczyć należną przez niego spłatę dla mnie – czy jest to suma rat na kredyt przez 2 lata (ok. 40 tys. zł) podzielona przez dwa, czyli powinien oddać mi połowę, którą ja zapłaciłam? Oprócz tego jest moja część wkładu własnego na kredyt, a także wydatki poniesione na urządzenie mieszkania – czy tu z kolei stosuje się jakąś zasadę amortyzacji, tj. sprzęt używany przez rok nie jest już wart tyle co nowy? Jakie opłaty czekają mnie, jeśli chcę całkowicie rozliczyć się z partnerem? Opłata notarialna za przepisanie mieszkania na niego? Czy będą jakieś podatki?

Wypłata udziałowcom spółki z o.o. dywidendy a podatek

Czy wypłata udziałowcom spółki z o.o. dywidendy z kapitału zapasowego może powodować powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (CIT)?

Kupno od mamy nieruchomości z ustanowieniem dożywocia a podatek

Trzy lata temu moja mama została obdarowana przez swoją mamę nieruchomością (stary dom i ogród). Chciałabym na tej nieruchomości się pobudować, ale nie chcę budować póki nie jest moją własnością. Mama chciała mi zapisać tę nieruchomość w darowiźnie, żeby nie płacić podatku, ale ja chcę uniknąć tej formy, ponieważ mam rodzeństwo, które może kiedyś upomnieć się o swoją część. Zastanawiam się więc nad kupnem od mamy tej nieruchomości z równoczesnym ustanowieniem dla niej dożywocia. Jak wyglądałaby w takiej sytuacji kwestia podatku dochodowego, jeśli nie minęło 5 lat od nabycia przez mamę tej nieruchomości? Czy umowa dożywocia zwolniona z podatku?

Dochód ze sprzedaży drewna wspólnoty

Na walnym zebraniu członkowie leśnej wspólnoty gruntowej uchwalili wypłatę dla wszystkich członków niezależnie od udziałów jako wypłatę dochodów ze sprzedaży drewna. Kto ma zapłacić od tego podatek dochodowy i czy w ogóle taki podatek powinien być zapłacony?

Podatek dla urzędu skarbowego od spłaty męża

Jestem z mężem po rozwodzie. Wspólnie postanowiliśmy, iż były mąż spłaci mi nasz wspólny majątek. Czy muszę zapłacić podatek dla urzędu skarbowego od spłaty męża?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »