Czy sprzedanie mieszkania, które otrzymaliśmy w darowiźnie, to dobry pomysł?

Autor: Artykuł Partnera

Darowizna to jeden z najpopularniejszych sposobów na przekazanie dzieciom przez rodziców np. mieszkania. Czy jednak takie mieszkanie można potem sprzedać? Co warto wiedzieć o darowiźnie?

Czy sprzedanie mieszkania, które otrzymaliśmy w darowiźnie, to dobry pomysł?

Darowizna to czynność prawna, której celem jest nieodpłatne przekazanie części majątku darczyńcy osobie obdarowanej. Przepisy dotyczące darowizny można znaleźć w kodeksie cywilnym. Bardzo często przedmiotem darowizny jest mieszkanie, działka czy samochód. Warto pamiętać o tym, że w przypadku darowizny nieruchomości konieczne jest jednak, by miała ona formę aktu notarialnego. Umowa darowizny jest ważna z chwilą jej zawarcia, co do zasady natychmiast przenosi więc własność nieruchomości na obdarowanego. Z otrzymaniem darowizny wiąże się jednak konieczność zapłaty podatku od spadków i darowizn. Jeśli jednak darowizna została przekazana przez osobę należącą do tzw. zerowej grupy podatkowej, to zapłata podatku nie będzie konieczna. Zwolniona z podatku będzie darowizna dokonana między osobami należącymi do pierwszej linii pokrewieństwa czyli najbliższymi krewnymi. Do grupy tej zaliczamy więc m.in rodziców, dzieci, dziadków, rodzeństwo czy wnuki. Przykładowo jeśli mieszkanie w formie darowizny zostało przekazane dziecku przez rodzica, to podatku nie trzeba będzie płacić.

Czy mieszkanie z darowizny można sprzedać?

Często zdarza się sytuacja, kiedy właściciel mieszkania otrzymanego w darowiźnie planuje jego sprzedaż i np. zakup innego mieszkania. Nie ma przepisów zakazujących sprzedaży mieszkania z darowizny i można to zrobić niemal od razu. Sprzedaży mieszkania z darowizny zawsze trzeba jednak dokonać w formie aktu notarialnego. Tak jak przy sprzedaży każdego mieszkania, konieczne będzie przedstawienie notariuszowi dokumentu potwierdzającego własność mieszkania, w tym przypadku będzie to akt notarialny darowizny. Szczegółowe informacje na temat sprzedaży mieszkania z darowizny można znaleźć na stronie https://grb-nieruchomosci.pl/sprzedaz-mieszkania-z-darowizny/. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli mieszkanie uzyskane w formie darowizny sprzedamy w ciągu 5 lat od jego uzyskania, to wtedy konieczne będzie zapłacenie podatku od sprzedaży. Dla potrzeb podatkowych pięcioletni okres rozpoczyna się z końcem roku kalendarzowego, w którym darowizna została przekazana na rzecz obdarowanego.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania z darowizny?

Każde odpłatne zbycie nieruchomości, bez względu na to, w jaki sposób właściciel wszedł w jego posiadanie, wymaga zapłacenia 19% podatku dochodowego, jeśli do sprzedaży doszło przed upływem np. 5 lat od otrzymania darowizny. Podatku można jednak uniknąć korzystając z tzw. ulgi mieszkaniowej. Na czym polega taka ulga i kto może z niej skorzystać? Warunkiem przyznania ulgi mieszkaniowej jest przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania z darowizny na własne cele mieszkaniowe, w ciągu 4 lat od sprzedaży nieruchomości. Do celów mieszkaniowych zaliczamy m.in. zakup nowego domu lub mieszkania, rozbudowę czy przebudowę mieszkania, które aktualnie zamieszkujemy, zakup gruntów pod budowę domu czy spłatę kredytu hipotecznego, o ile jego zaciągnięcie nastąpiło przed sprzedażą mieszkania z darowizny. Bez względu jednak na to, czy sprzedający mieszkanie skorzystał z ulgi mieszkaniowej czy nie, to i tak konieczne będzie wypełnienie i złożenie PIT-39 do Urzędu Skarbowego.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »