Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Duża darowizna pieniędzy dla córki

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-04-22

Chce przekazać dużą darowiznę pieniędzy córce w kwocie 300 tys. zł. Czy zapłacę z tego tytułu jaki podatek?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ne ,nie zapłaci Pan podatku. Może on, ale nie musi, obciążać jedynie córkę jako obdarowaną. Jednak jeśli dochowacie Państwo warunków zwolnienia, ani Pan, ani córka nie zapłacicie podatku od tej darowizny. Główny warunek to dokonanie darowizny pieniężnej np. przelewem z Pana rachunku na rachunek córki i zgłoszenie tego do naczelnika urzędu skarbowego.

 

Może Pan bez podatku (który ciążyłby na córce jako obdarowanej) przekazać córce jako zstępnej darowiznę o dowolnej wysokości, brak jest górnego limitu, ale pod pewnymi warunkami. Jest tak bowiem córka jako tzw. zstępna może skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, jeśli spełni warunki przewidziane w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych, jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

 

  1. córka jako obdarowana zgłosi właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (na druku SD-Z2) i

  2. skoro przedmiotem nabycia tytułem darowizny mają być środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9 637 zł), udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na swój rachunek płatniczy, rachunek inny niż płatniczy w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

Nie ma znaczenia, na co córka i ewentualnie kiedy przeznaczy środki otrzymane w darowiźnie.

 

W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia, tj. niezłożenia w terminie SD-Z2 lub niepotwierdzenia otrzymania w ww sposób (tj. np. dowodem otrzymania przelewu), nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, czyli powyżej kwoty 9637 zł, będzie opodatkowane skalą progresywną.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Darowizny od ojca na zakup mieszkania, jego sprzedaż a zapłata podatku

W latach 2013-2014, w kilku transzach otrzymałem od ojca darowiznę w formie przelewu na konto dewelopera, od którego zakupiłem mieszkanie. Ostatnia...

Przekazanie udziału w mieszkaniu po zmarłej bratu a podatek od darowizny

Mama zmarła w 2014 r. i przekazała swoją część udziału w mieszkaniu (3/4) mojemu bratu, który chce ten udział przekazać mnie w formie...

Sprzedaż odziedziczonego domu a podatki

W sierpniu 2012 roku zmarła mama. Zgodnie z ustaleniami dom w całości odziedziczył tata. Testament był odczytany we wrześniu 2012. Nie wiedzieliśmy...

Zwolnienie z podatku dochodu ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania

Jako jedyny spadkobierca zmarłego ojcu syn w spadku po nim otrzymał mieszkanie. Było to rok temu. Obecnie chce to mieszkanie sprzedać, a uzyskane...

Pieniądze przekazane dziecku na studia - co z podatkiem?

W 2014 r. sprzedaliśmy z mężem dom. Moją część pieniędzy, czyli połowę, kupujący przelał bezpośrednio na konto mojej 17-letniej córki jako...

Sprzedaż samochodu, który wcześniej był współwłasnością a podatek

W 2011 r. kupiłam z mamą na współwłasność samochód. W styczniu 2017 r. mama zrzekła się prawa do tego samochodu i stałam się jedynym...

Darowizna dla bratanka bez zapłacenia podatku - kary i konsekwencje

Dałam darowiznę bratankowi w 2011 r., nie wiedziałam, że należy zapłacić podatek. Ma teraz kontrolę z US. Jakie mogą być kary...

Darowizna mieszkania dla syna, później darowizna pieniędzy od syna

Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Rodzice darują synowi mieszkanie warte 200 tys. zł (darowizna najbliższej rodzinie jest zwolniona...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »