Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Powrót do Polski po latach za granicą, czy oszczędności z Anglii podlegają opodatkowaniu?

Autor: Adam Nowak

Po 12 latach mieszkania i życia za granicą (Anglia) wróciłem do Polski. Czy oszczędności z tego okresu przywiezione do Polski podlegają jakiemuś opodatkowaniu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Powrót do Polski po latach za granicą, czy oszczędności z Anglii podlegają opodatkowaniu?

Polska rezydencja podatkowa

W pierwszej kolejności należy odnieść się do kwestii rezydencji podatkowej.

Zgodnie z art. 3 ust. 1–1a ustawy PIT „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania (rezydencje) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

Analiza powyższych przepisów wskazuje, że wystarczy spełnienie choćby jednego z powyższych warunków, aby zostać uznanym za osobę mającą miejsce zamieszkania na terenie RP i, co za tym idzie, za osobę posiadającą polską rezydencję podatkową.

Zauważmy, że dla ustalenia rezydencji podatkowej nie ma znaczenia obywatelstwo, karta pobytu, czy numer PESEL. Liczą się wyłącznie ww. dwie przesłanki.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Centrum interesów życiowych

Jako pierwszy warunek pozwalający na uznanie osoby za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP przepis wskazuje posiadanie centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Przez „centrum interesów osobistych” należy rozumieć tzw. ognisko domowe, wszelkie powiązania rodzinne i towarzyskie, aktywność społeczną, polityczną, kulturalną, obywatelską, przynależność do organizacji/klubów, uprawiane hobby itp. Z kolei „centrum interesów gospodarczych” to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe itd. Przy czym warto pamiętać, że nie należy opierać się na prostej, wybiórczej interpretacji, lecz trzeba podjąć próbę analizy wszystkich możliwych do uchwycenia zachowań podatnika, jego aktywności. Dopiero całościowa analiza dostarcza wyczerpującej ilości informacji, w oparciu o które można wyciągnąć wniosek o wystąpieniu bądź nie rezydencji podatkowej. Mówiąc inaczej wystąpienie jakiegoś pojedynczego elementu (np. posiadanie w Polsce tylko konta bankowego) nie może być determinujące i kluczowe w kontekście uznania, że taka osoba ma polską rezydencję podatkową. Należy bowiem kompleksowo badać wszystkie okoliczności życiowe.

Co istotne, analogicznie do kwestii rezydencji podatkowej odnosi się polsko-brytyjska umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, gdzie akcentuje się ośrodek interesów życiowych jako kryterium decydujące i determinujące.

W opisie sprawy wskazał Pan, że od 12 lat mieszkał na stałe w Wielkiej Brytanii. To pozwala przyjąć, że Pana miejscem zamieszkania, a co za tym idzie, ośrodkiem interesów życiowych była Wielka Brytania. Zatem był Pan brytyjskim rezydentem podatkowym, zaś na gruncie prawa polskiego w tym czasie miał Pan status nierezydenta.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Brak dochodów w Polsce a podatki

Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 2a ustawy PIT nierezydenci podlegają opodatkowaniu w Polsce tylko od dochodów osiągniętych na terenie Polski.

Skoro zatem w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii nie osiągał Pan żadnych dochodów na terenie RP, to nie ma Pan żadnych zobowiązań podatkowych względem polskiego fiskusa.

Podobnie też polskie organy podatkowe nie mają podstaw do opodatkowania Pana dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii w czasie, gdy był Pan brytyjskim rezydentem podatkowym. Zarówno umowa międzynarodowa, jak i ustawa PIT wskazują, że w tym zakresie nie podlegał Pan pod polskie regulacje podatkowe.

To zatem prowadzi do wniosku, że środki zarobione i zaoszczędzone w czasie, kiedy mieszkał Pan i pracował w Wielkiej Brytanii jako brytyjski rezydent podatkowy, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i po transferze do Polski nie będą podlegać opodatkowaniu polskim podatkiem PIT. W tym zakresie nie ma Pan obowiązku składania deklaracji PIT w polskim urzędzie skarbowym.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Powrót po 10 latach pracy w Wielkiej Brytanii

Pan Tomasz pracował przez 10 lat w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał, posiadał mieszkanie i prowadził firmę. Po powrocie do Polski, przelał na swoje polskie konto oszczędności, które zgromadził za granicą. Tomasz, który po powrocie został polskim rezydentem podatkowym, zastanawiał się, czy środki te podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z przepisami, ponieważ oszczędności zostały zgromadzone, gdy był rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii i nie osiągał w tym czasie dochodów w Polsce, nie musiał płacić podatku w Polsce od tych środków.

 

Dochód z inwestycji w Anglii

Pani Anna pracowała w Wielkiej Brytanii przez 15 lat, gdzie zainwestowała w lokalne fundusze inwestycyjne. Po powrocie do Polski, kontynuuje inwestowanie w brytyjskie fundusze, a dochody z inwestycji trafiają na jej brytyjskie konto. Z racji bycia polskim rezydentem podatkowym po powrocie, pani Anna musi zgłosić dochody z inwestycji w Polsce i zapłacić podatek od tych zysków, ponieważ uzyskuje dochody poza granicami kraju, ale podlega polskiemu prawu podatkowemu.

 

Sprzedaż mieszkania w Wielkiej Brytanii po powrocie do Polski

Pan Marek sprzedał swoje mieszkanie w Londynie rok po przeprowadzce do Polski. Zgromadzone środki ze sprzedaży przelał na konto w Polsce. Marek był już polskim rezydentem podatkowym, więc jego dochód ze sprzedaży mieszkania podlega opodatkowaniu w Polsce, chyba że będzie mógł skorzystać z odpowiednich ulg wynikających z międzynarodowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podsumowanie

Oszczędności zgromadzone w czasie pracy za granicą, np. w Wielkiej Brytanii, mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce, w zależności od rezydencji podatkowej w momencie ich uzyskania. Jeśli w trakcie pobytu za granicą dana osoba była rezydentem podatkowym tego kraju, oszczędności te nie będą opodatkowane po powrocie do Polski. Natomiast dochody osiągnięte po powrocie, nawet z zagranicznych inwestycji, podlegają polskim przepisom podatkowym. Ważne jest dokładne zbadanie statusu rezydencji oraz ewentualnych umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie wszelkich pism procesowych i urzędowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »