Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za usługi wykonywane w Polsce i Holandii

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-06-07

Proszę o informację w sprawie rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mam działalność gospodarczą opisaną PKD 81.30.Z – GŁÓWNA i POZOSTAŁE 01.19.Z, 01.29Z, 01.30Z. Jaką stawką mam opodatkować przychód? Usługi wykonuję w Polsce i w Holandii. Nie jestem zarejestrowany do podatku VAT ani do VAT-UE, czy przepisy VAT w jakimś stopniu będą mnie obowiązywać?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr
Bardzo dobry serwis, łatwy w obsłudze; szybka, wyczerpująca odpowiedź
Patrycja, 40 lat
Szybka i fachowa opinia prawna z odwołaniem się do konkretnych artykułów Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, która pomogła mi podjąć decyzję odnośnie podjęcia nowej pracy podczas okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy bez obaw, że łamię prawo. 
Iwona, 37 lat
Odpowiedz od Państwa błyskawiczna, rzetelna, fachowa, w punkt. Bardzo mi pomogła! Dzięki niej odważyłam się nie będąc prawnikiem złożyć skutecznie rozwiązać samodzielnie problem prawny, Złożyć pozew i wygrać sprawę !!! Jesteście rewelacyjni !!!
Iwona, 48 lat, recepcjonista w hotelu
Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię
Brygida
Możliwość skorzystania z porady prawnej nia wychodząc z domu w tak krótkim czasie, no i fachowa i wyczerpująca odpowiedź.
Robert, 49 lat, Pracownik fizyczny
Bardzo dziękuję za pomoc. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Kontakt był łatwy, szybki i wygodny. 
Katarzyna, 28 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź
Mirek
Dziękuję za szczegółowe odpowiedzi i przekierowanie to lokalnego prawnika!
Tm, IT, 39 lat
Jestem bardzo zadowolona z udzielonych rad. Porada nie skończyła się jednym e-mail. Na moje wątpliwości czy zapytania otrzymywałam błyskawicznie konkretne odpowiedzi. Zaznaczam ,że sprawa była trudna i złożona. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba na pewno skorzystam z eporady24.pl.
Danuta
Ocena 5 z plusem. Wszystkie zasady określone w regulaminie eporady24 są przejrzyste i konsekwentnie realizowane. Dziękuję Pani Mecenas Katarzynie Bereda za poświęcony czas i skuteczność jej działań. 
Joanna
Już korzystałam i dostałam dokładną odpowiedz
Halina, emeryt/nauczyciel/
Pierwszy raz korzystam z usług doradcy podatkowego, do tego przez kancelarię internetową. Dwa razy zadawałam pytania dodatkowe. Za każdym razem dostałam wyczerpujące i co najważniejsze konkretne odpowiedzi. To że nie musiałam nigdzie iść i się umawiać w bardzo dla mnie pracowitym okresie, było dla mnie idealnym rozwiązaniem.
Małgorzata, 58 lat, pracownik tv
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, odpowiedzi były udzielane szybko i wyczerpująco, mimo dużej ilości danych do przeanalizowania i złożoności pytań.
Ewa
Bardzo profesjonalne podejście do mojego problemu i szybka pomoc. 
Kamil, Kamil
Wyczerpująca odpowiedz i możliwość dopytania szczegółów
Andrzej, 72 lata, emeryt
Polecam. Odpowiedzi są wyczerpujące. Moje wątpliwości zostały rozwiane i wiem na czym \"staję\"
Grażyna, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję za szybką i kompetentną odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani. Miałam z różnych źródeł sprzeczne informacje, szczególnie, że problem dotyczy przełomu roku.
Joanna
Po zadaniu pytania w interesującej mnie sprawie, otrzymałem dość szybko odpowiedź . Odpowiedź jest w mojej ocenie wyczerpująca mam nadzieję, będzie przydatna w wyjaśnianiu sprawy.
Czesław
Informacje prawne o jakie się pytałem zostały mi udzielone w sposób dla mnie bardzo zrozumiały i czytelny :)
Wiesław
Szybko, konkretnie i bez zbędnych zawiłości prawniczego języka. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Anna, nauczycielka, 46 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje zapytanie otrzymałam odpowiedź wyczerpującą faktyczny stan prawny mojej sprawy oraz wskazówki może nie do rozwiązania mojego problemu ale przynajmniej wiem jak spróbować \"ugryźć\" problem. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłaną poradą prawną tym bardziej, że prawdopodobnie uniknęłam niepotrzebnego szarpania się i związanych z tym kosztów.
Regina, 64 lata
Profesjonalnie i na temat. Polecam.
Wojtek
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na moje pytania były jasne, szybkie i rzetelne. To najlepszy serwis, jakiego znam.
Ricardo, emeryt, 71 lat
Szybka odpowiedź
Henryk
Dziękuję, wszystko jasne.
Agnieszka, księgowa
Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje pytania - obszerne, poparte podstawą prawną. POLECAM
Bożena, 61 lat, ekonomista
Po opłaceniu usługi nie czekałam zbyt długo na poradę,uzyskałam odpowiedz na której mi bardzo zależało,jeżeli będę kiedykolwiek miała problem na pewno z  skorzystam
Elżbieta
Witam. Odpowiedź szybka. Szkoda że dwie różne osoby pracowały nad sprawą, wycena i porada. Ale jak na moje chaotyczne przedstawienie sytuacji i zadane pytanie, odpowiedź zadowalająca choć nie wyczerpująca lecz poparta podstawą prawną i dająca nadzieję na wyczerpującą pomoc po kolejnym kontakcie. Unikalne podejście, możliwość zadania kolejnych pytań ! 
Anna, sprzedawca, 45 lat

Na wstępie wyjaśnijmy kwestie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W opisie sprawy wskazała Pani, że głównym zakresem działalność jest działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni (81.30.Z). Ten rodzaj usług nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy co oznacza, że wykonywanie tego rodzaju usług nie wyłącza możliwości korzystania z ryczałtu. W tym zakresie nie przewidziano również żadnej szczególnej stawki ryczałtu dlatego tez należy odnieść się do art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.b) ustawy gdzie wskazano, że dla przychodów z działalności usługowej stawka wynosi 8,5%.

Kolejny zakres działalności, jaki Pani podała, to:

  • Pozostałe uprawy rolne inne niż wieloletnie 01.19.Z.
  • Rozmnażanie roślin 01.30.Z.
  • Uprawa pozostałych roślin wieloletnich 01.29.Z

Tutaj należy rozważyć, czy w tym zakresie wykonuje Pani działalność wyłącznie usługową (jeżeli tak, to stawka wynosi 8,5%), czy też mieści się tu również działalność handlowa albo działalność wytwórcza.

Jak bowiem czytamy w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy, działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. W takim przypadku zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy stawka podatku dla działalności usługowej w zakresie handlu to 3%.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Możliwe również, ze w tym zakresie wykonuje Pani działalność wytwórczą. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy „działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy do przychodów z działalności wytwórczej stosuje się stawkę 5,5%”.

Przykładowo jeżeli kupuje Pani od hurtownika kwiaty i następnie sprzedaje swojemu klientowi, to stawka będzie wynosiła 3%. Jeżeli natomiast sama Pani hoduje kwiaty, to ich sprzedaż będzie opodatkowana stawką 5,5%.

Przejdźmy następnie do podatku VAT w zakresie świadczenia usług w Holandii. Przede wszystkim jeżeli mówimy o usługach to należy ustalić miejsce świadczenia. W przypadku świadczenia usług związany z zagospodarowaniem terenów zielonych mamy do czynienia z usługami związanymi z nieruchomościami.

Potwierdza to chociażby interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19.01.2011 r., nr IPPP3/443-1025/10-5/LK:

„Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - firma jednoosobowa: 81.30.Z – Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia nieruchomości, należy posiłkować się definicjami zawartymi w innych aktach prawnych. Zgodnie z uregulowaniami Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zatem świadczenie usług zagospodarowania terenów zielonych należy traktować jako świadczenie usług na nieruchomości, których miejscem świadczenia a zarazem opodatkowania jest miejsce położenia danej nieruchomości.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca wykonuje usługi zagospodarowania terenów zielonych w Holandii, wobec tego należy stwierdzić, że miejscem opodatkowania tych usług będzie terytorium Holandii.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika, że w przedmiotowej sprawie prawidłowym jest rozliczenie podatku VAT ze względu na jego »terytorialność« należy uznać za prawidłowe”.

Skoro tak, to zastosowanie w tym przypadku będzie miał art. 28e ustawy VAT, stanowiący, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W konsekwencji opisane usługi budowlane wykonane na nieruchomości położonej w Holandii podlegają opodatkowaniu w Holandii. Takie usługi nie podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

W przypadku, gdyby przedmiotową usługę wykonała Pani na rzecz przedsiębiorcy, to on przejmuje obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu tej usługi w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia i jest zobligowany do zapłaty holenderskiego podatku VAT z tytułu nabycia tej usługi. W takim przypadku wystawia Pani fakturę bez kwoty podatku, stawka VAT NP i z adnotacją „odwrotne obciążenie”.

Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 1 w związku z art. 106a pkt 2 lit. a) ustawy VAT w przypadku gdy miejscem świadczenia usług jest terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, fakturę bez stawki i kwoty podatku (czyli z tzw. stawką VAT NP) wystawia się jedynie w sytuacji, w której osobą zobowiązaną do zapłaty podatku jest usługobiorca, który rozlicza czynność w swoim kraju w ramach importu usług.

Wskazać należy, że w przypadku wykonywania usług na nieruchomościach nie ma potrzeby rejestrowania się jako podatnik VAT-UE. Zgodnie bowiem z art. 97 ust. 3 ustawy VAT „obowiązek zarejestrowania się do VAT UE dotyczy również innych niż czynnych podatników VAT którzy:

1) nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług;

2) świadczą usługi, do których stosuje się art. 28b”.

Jak zatem widać, obowiązek zarejestrowania się dla celów VAT UE powstaje wyłącznie w przypadku podatników zwolnionych z VAT którzy świadczą zagraniczne usługi do których stosuje się art. 28b. W Pani przypadku znajdzie natomiast zastosowanie art. 28e, co powoduje, że nie powstaje konieczność rejestracji dla celów VAT-UE.

Ponadto w przypadku świadczenia tego typu usługi nie ma konieczności składania informacji podsumowującej. Jak bowiem wynika z art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

W konsekwencji również w przypadku informacji podsumowujących obowiązek ten dotyczy wyłącznie takich podatników zwolnionych z VAT którzy świadczą usługi opodatkowane zgodnie z art. 28b. Jak zostało wskazane, w Pani przypadku znajdzie zastosowanie art. 28e, co oznacza, że informacji podsumowującej nie musi Pani składać.

Na prawidłowość powyższych skutków w zakresie podatku VAT wskazuje także cytowana interpretacja podatkowa, gdzie wskazano:

„W myśl art. 97 ust. 3 ustawy przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy:

1. nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług;

2. świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej”.

Z uwagi na fakt iż wnioskodawca nie wykonuje żadnej z ww. czynności, nie ma on obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT-UE.

A zatem stanowisko wnioskodawcy w powyższym zakresie należy uznać za prawidłowe.

(…)

Analizując powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy uznać, iż wnioskodawca nie wykonuje żadnej z czynności, które byłyby objęte obowiązkiem składania informacji podsumowujących. A zatem stwierdzić należy, iż stanowisko wnioskodawcy dotyczące obowiązku składania informacji podsumowującej (formularza kwartalnego) VAT-UE jest prawidłowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-UE

Nie złożyłam deklaracji VAT-UE w terminie za miesiąc maj, zrobiłam to dopiero dzisiaj. Jak mogę napisać czynny żal, bym uniknęła kary? VAT-UE składa się co miesiąc, prawda? Nawet jak jestem kwartalnie rozliczana z US?

Limit zwolnienia z VAT a przychody z prywatnego najmu

Prowadzę sprzedaż artykułów używanych i korzystam ze zwolnienia z VAT. Od 5 miesięcy prywatnie wynajmuję swoje mieszkanie pewnej rodzinie. Czy mój prywatny majątek i dochód z wynajmu wlicza się do limitu przychodu zwolnienia z VAT? W informacji podatkowej mówią, że tak, a w moim urzędzie skarbowym twierdzą odwrotnie, że się nie wlicza, ponieważ jest to majątek prywatny a nie firmowy i mieszkanie jest wynajmowane w celach mieszkaniowych. Mam zatem dwie różne interpretacje organów podatkowych i nie wiem, co z tym zrobić. Jeśli ten dochód się wlicza, to moja firma prawdopodobnie z dnia na dzień może przekroczyć limit. Proszę o jednoznaczne rozstrzygnięcie!

Kwalifikacja przedmiotu umowy - czy stosować odwrotne obciążenie, czy stawkę 23%?

Jestem podwykonawcą usług. Mam problem z kwalifikacją przedmiotu umowy. Przedmiotem umowy jest dostawa i zabudowa przekładników prądowych na zaciskach generatorów oraz wykonanie obwodów wtórnych na generatorach zielonej energii (farmy wiatrowe). Czy zastosować odwrotne obciążenie, czy stawkę 23%?

Doradztwo a zwolnienie z VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chcę zaktualizować wpis do CEIDG w zakresie opisu wykonywanej działalności. Dotychczas miałem 71,12.Z, 71.11.Z, a teraz zamierzam wykreślić wszelkie usługi doradztwa z uwagi na to, że chciałbym przestać być VAT-owcem. Zajmuję się projektowaniem elektrycznym, elektroenergetycznym, wykonuję także kosztorysy i prowadzę nadzory w branży elektrycznej. Czasami wykonuję także opinie i ekspertyzy techniczne. Zatem jakie kody PKD muszę wpisać, aby móc prowadzić opisaną wyżej działalność, będąc zwolnionym z VAT? Czy ekspertyza, opinia techniczna jest formą doradztwa? Moim zdaniem opinia, ekspertyza są oceną stanu technicznego oraz wskazaniem dla właściciela dalszych koniecznych działań do naprawy rzeczy, tj. co zrobić, a nie doradztwem – jak zrobić.

Zadaj pytanie »