Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy sprzedając dwie działki jednego roku zapłacić trzeba wyższy podatek?

Marek Kowalski • Opublikowane: 2019-01-28

Rodzice mojej żony sprzedają w tym roku działkę budowlaną, gdyż chcą wyremontować swój dom. Chcieliby sprzedać także drugą działkę budowlaną, a pieniądze przekazać córce jako darowiznę na kupno lub wybudowanie domu. Czy prawdą jest, że sprzedając dwie działki jednego roku zapłacą wyższy podatek? Córka chce kupić lub wybudować dom w innym miejscu. Czy lepiej będzie jeśli rodzice sprzedadzą działkę sami, a jej przekażą pieniądze, czy lepiej jak przepiszą ją na córkę i ona sama ją sprzeda? Sprzedaż działki nastąpiłaby w tym samym roku, co jej przepisanie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie jest prawdą, że sprzedając dwie działki jednego roku, rodzice zapłacą wyższy podatek.

Dochód z tytułu zbycia nieruchomości co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem w wysokości 19%. Wysokość podatku nie zależy od liczby zbywanych nieruchomości, ale od uzyskanej ceny i kosztów uzyskania przychodu, a więc czystego dochodu. Wynika to z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Art. 30e. 1. Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

2. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.”

Zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu tylko w sytuacji, gdy:

  • zbycie jest odpłatne (za określoną cenę),
  • odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej,
  • odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak widać istotna jest data nabycia nieruchomości.

  1. Jeżeli rodzice nabyli ją w roku 2012 – to jej zbycie w tym roku jest wolne od podatku dochodowego.
  2. Jeżeli rodzice nabyli ją w roku 2013 – to jej zbycie w tym roku będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a dopiero zbycie w roku 2019 będzie wolne od podatku dochodowego.
  3. Jeżeli rodzice nabyli ją w roku 2014 – to jej zbycie w tym roku będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a dopiero w roku 2020 będzie wolne od podatku dochodowego.

Jeśli zbycie przez rodziców nie będzie podlegało opodatkowaniu – lepszym wyjściem jest zbycie przez nich i darowanie córce pieniędzy. Wtedy rodzice nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych, a córka nie płaci podatku od darowizny, musi to jedynie zgłosić do US w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny; zaś sama darowizna musi być z konta rodziców na konto córki.

W sytuacji, gdy zbycie przez rodziców będzie podlegało opodatkowaniu, lepszym wyjściem jest darowanie córce działki, zbycie działki przez nią i skorzystanie przez córkę ze zwolnienia od podatku w postaci przeznaczenia przychodu ze zbycia na własne cele mieszkaniowe (tutaj wydanie tej kwoty w ciągu 2 lat na zakup działki, domu, mieszkania, budowę, remont). Na rodzicach nie będzie ciążył podatek dochodowy, bo zbycie będzie nieodpłatne. Darowizna dla córki będzie zwolniona z podatku od darowizny, ale córka musi ją zgłosić do US w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania (zawarcia umowy notarialnej).

Co do zwolnienia, wg ustawy o podatku dochodowym:

Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:

131) dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych; (…).”

Natomiast co do podatku od darowizny:

Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz,

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym (...).

3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1-2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.”

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Budowa domów na sprzedaż bez działalności gospodarczej

Budowa domów na sprzedaż bez działalności gospodarczej

Mam pytanie dotyczące budowy i sprzedaży domów bez założonej działalności gospodarczej. Czy osoba fizyczna może budować domy i je sprzedawać?...

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na budowę domu przez narzeczonych a zwolnienie z podatku

Chcielibyśmy sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia. Wszystkie pieniądze zainwestujemy w nasz dom, który jest w trakcie budowy....

 

Gdzie zgłosić dochody z najmu mieszkania?

Pracuję na etacie w Wielkiej Brytanii, mieszkam tu i płacę podatki. W Polsce nie płacę żadnego podatku. Mam zameldowanie na stałe...

 

Amortyzacja budynku mieszkalnego przeznaczonego na biuro

Spółka z o.o. zakupiła budynek jednorodzinny z garażem i budynkiem gospodarczym. Dotychczas przez około 30 lat nieruchomość ta była...

 

Wprowadzenie lub użyczenie prywatnych składników majątku spółce z o.o.

W jaki sposób osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może wprowadzić/użyczyć prywatne składniki majątkowe (typu komputer, drukarka) do...

 

Sprzedaż lasu a podatki

Zawarłam notarialną umowę o dział spadku i zniesienie współwłasności. W jej wyniku zostałam jedyną właścicielką działki z domem...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »