Wydatki remontowe a PIT, Kiedy przysługuje zwolnienie z podatku?

Autor: Marcin Sądej

W 2018 r. mój mąż sprzedał nieruchomość otrzymaną w spadku po swoim ojcu (przed upływem 5 lat), złożył w urzędzie skarbowym PIT-39, deklarując, że przeznaczy kwotę na własne wydatki mieszkaniowe. Mamy z mężem wspólność majątkową. W 2020 r. ja otrzymałam darowiznę w postaci nieruchomości od mojego dziadka, w akcie notarialnym jestem wpisana tylko ja. W latach 2020-2021 zrobiliśmy remont tej darowanej nieruchomości, ale faktury wszystkie są na mnie imiennie. Urząd skarbowy zażądał dowodów od mojego męża na wykorzystanie pieniędzy ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, teoretycznie ich nie posiada. Kwota nie jest duża – mąż otrzymał po sprzedaży 15 tys. zł. Czy faktury na mnie „przejdą”? Co mamy teraz zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wydatki remontowe a PIT, Kiedy przysługuje zwolnienie z podatku?

Własna nieruchomość w kontekście zwolnienia z PIT

W pierwszej kolejności wskażmy, że zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – przedmioty nabyte w drodze darowizny wchodzą w skład majątku osobistego małżonka i nie wchodzą w skład wspólności małżeńskiej.

Ma to istotne znaczenie, bowiem zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT (w brzmieniu obowiązującym w 2018 r.) – zwalnia się od podatku przychód ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli uzyskana kwota zostanie przeznaczona w ciągu 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy PIT – za wydatki na własne cele mieszkaniowe uznaje się wydatki na remont własnej nieruchomości.

W myśl natomiast art. 21 ust. 26 ustawy PIT – poprzez własną nieruchomość rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wydatki remontowe na własne cele mieszkaniowe

W konsekwencji wydatki remontowe stanowią własne cele mieszkaniowe, jeżeli dotyczą nieruchomość stanowiącej własność lub współwłasność podatnika.

Jeśli mąż środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczył na remont nieruchomości, do której nie miał prawa własności, to niestety zwolnienie nie znajdzie zastosowania. Warunkiem ustawowym – od którego nie ma wyjątków – jest bowiem to, aby wydatkowanie dotyczyło nieruchomości stanowiącej własność podatnika.

W konsekwencji faktury wystawione na Panią niestety niewiele tu pomogą, ponieważ nie jest spełniony warunek posiadania tytułu własności. Gdyby nieruchomość stanowiła składnik wspólności małżeńskiej, to sytuacja prezentowałaby się inaczej.

Oczywiście nie można nabyć własności nieruchomości z datą wsteczną, w związku z czym trudno znaleźć jakiekolwiek rozwiązanie pozwalające na uniknięcie konieczności zapłaty podatku. Obawiam się, że w tym przypadku konieczne będzie skorygowanie PIT-39 i zapłata podatku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Remont mieszkania po sprzedaży działki Pan Adam sprzedał działkę otrzymaną w spadku po dziadku i zadeklarował w PIT-39, że środki ze sprzedaży przeznaczy na remont mieszkania. W trakcie remontu wszystkie faktury za materiały i usługi były wystawione na jego żonę, ponieważ mieszkanie było jej własnością. Gdy urząd skarbowy zażądał dowodów na wykorzystanie środków na własne cele mieszkaniowe, okazało się, że mimo wspólnoty majątkowej, zwolnienie z podatku nie przysługuje, ponieważ remont dotyczył nieruchomości należącej tylko do żony.

 

Darowizna i wspólne wydatki na remont Pani Maria otrzymała dom w darowiźnie od rodziców i razem z mężem postanowili go wyremontować. Środki pochodziły częściowo ze sprzedaży mieszkania, które mąż sprzedał wcześniej, deklarując zwolnienie podatkowe na cele mieszkaniowe. Wszystkie faktury były jednak wystawione na Panią Marię, gdyż dom był wyłącznie jej własnością. Urząd skarbowy nie uznał tych wydatków za wydatki na cele mieszkaniowe męża, ponieważ nie posiadał on tytułu własności do tej nieruchomości.

 

Remont wspólnego mieszkania a faktury na jedno z małżonków Państwo Kowalscy sprzedali mieszkanie, a uzyskane środki przeznaczyli na remont drugiego, które należało do obojga w ramach wspólności majątkowej. Pan Kowalski złożył PIT-39, deklarując zwolnienie z podatku. Problem pojawił się, gdy urząd skarbowy zażądał dowodów na poniesione wydatki, a faktury były wystawione jedynie na Panią Kowalską. Mimo że byli współwłaścicielami, urzędnik uznał, że faktury powinny być również na Pana Kowalskiego, aby dowód wydatku był kompletny.

Podsumowanie

Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe jest możliwe, o ile środki zostaną przeznaczone na remont własnej nieruchomości, do której podatnik ma tytuł własności. W przypadku wspólności majątkowej, kluczowe jest, aby wydatki były udokumentowane odpowiednimi fakturami, które jednoznacznie wskazują współwłaściciela lub właściciela nieruchomości. Niewłaściwe przypisanie faktur może skutkować koniecznością zapłaty podatku.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie wszelkich niezbędnych pism, dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby szybko i wygodnie rozwiązać swoje problemy prawne bez wychodzenia z domu.
Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »