Autor: Adam Nowak
Chcę wysłać córce, obywatelce polskiej, mieszkającej na stałe w Niemczech, darowiznę w euro, przelewem bankowym na jej konto w banku niemieckim. Czy darowizna będzie zwolniona w Polsce od podatku? Który urząd skarbowy w Polsce będzie właściwy do zgłoszenia darowizny? Jakie załączniki będą potrzebne do zgłoszenia: kopia przelewu z mojego banku w Polsce, potwierdzenie wpływu środków do banku w Niemczech? Czy takie zgłoszenie musi złożyć córka osobiście, czy też możliwe jest zgłoszenie przez Internet, czy ewentualnie upoważnienie mnie? Jak obdarowana powinna prawidłowo zgłosić tę darowiznę, aby nie płacić w Polsce podatku?
W przypadku darowizny obowiązek podatkowy spoczywa na osobie obdarowanej.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (ustawy SD) nie podlega opodatkowaniu nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W konsekwencji darowizna środków pieniężnych z Polski dla osoby mieszkającej w Niemczech (obywatelowi RP) podlega pod regulacje ustawy SD.
Zgodnie jednak z art. 4a ust. 1 ustawy SD – w przypadku darowizny pomiędzy członkami najbliższej rodziny podatek nie powstaje, jeżeli obdarowany:
Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy SD ww. zwolnienie stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium takiego państwa.
Córka spełnia zatem warunki do skorzystania ze zwolnienia.
Zgodnie z § 10 rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych, jeżeli nabywca nie ma na terenie Polski ani miejsca zamieszkania, ani miejsca pobytu, to właściwym urzędem skarbowym jest Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Przepisy nie obligują podatników do dołączania potwierdzenia przelewów do zgłoszenia SD-Z2. W praktyce jednak – celem uniknięcia niepotrzebnych wezwań ze strony fiskusa – przyjęło się, że takie potwierdzenie powinno być od razu dołączone. W przypadku wysyłki pocztą jest to w wersji papierowej. W przypadku wysyłki online należy osobno przesłać potwierdzenie przelewu na adres mailowy właściwego US (system e-deklaracje nie daje możliwości dołączania załączników w formie PDF czy JPG).
Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że już samo wysłanie w terminie zgłoszenia SD-Z2 daje prawo do całkowitego zwolnienia. Nawet późniejsze doręczenie potwierdzenia przelewu nie pozbawia podatnika prawa do zwolnienia.
Dodajmy też, że w zgłoszeniu SD-Z2 należy podać kwotę darowizny w złotówkach. Dlatego też darowizny w walutach obcych należy przeliczyć na złotówki po kursie NBP z dnia dokonania darowizny.
Przy przekazywaniu darowizny pieniężnej z Polski dla osoby mieszkającej za granicą, obdarowany, będący obywatelem polskim, musi zgłosić darowiznę do właściwego urzędu skarbowego, wypełniając formularz SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania. Do zgłoszenia warto dołączyć potwierdzenie przelewu, aby uniknąć niepotrzebnych wezwań ze strony fiskusa. Właściwym urzędem dla osób mieszkających za granicą jest Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.
Oferujemy kompleksową pomoc prawną online, w tym przygotowanie pism i formularzy, aby zapewnić bezproblemowe zgłoszenie darowizny i skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie w każdej kwestii prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika