Jak nierezydent rozlicza przychody z najmu mieszkania w Polsce?

Autor: Adam Nowak

Od prawie 5 lat mieszkam i pracuję w Niemczech oraz tam płacę podatki. W Polsce posiadam mieszanie, które wynajmuję. Poprzednio rozliczałam się z podatku na zasadach ogólnych, ale od 2022 przeszłam na ryczałt. Chciałabym się dowiedzieć, jak powinnam rozliczyć się z podatku z urzędem skarbowym, zwłaszcza po ostatnich zmianach w prawie podatkowym. Czy powinnam złożyć certyfikat rezydencji podatkowej? Czy powinnam uwzględnić moje dochody uzyskane za granicą, skoro tam płacę podatki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak nierezydent rozlicza przychody z najmu mieszkania w Polsce?

Status nierezydenta w Polsce

W pierwszej kolejności należy odnieść się do kwestii rezydencji podatkowej. Na gruncie prawa polskiego zagadnienie to reguluje ustawa PIT. Zgodnie z art. 3 ust. 1-1a ustawy – osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Natomiast z przedstawionego przez Panią opisu stanu faktycznego wynika, że żaden z powyższy warunków nie jest spełniony, ponieważ na stałe mieszka Pani za granicą i nie przebywa Pani w Polsce dłużej niż 183 dni. W rezultacie na gruncie prawa polskiego ma Pani status nierezydenta.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Opodatkowanie dochodu z najmu nieruchomości położonej w Polsce

Jak stanowi art. 3 ust. 2a ustawy – osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast w myśl art. 3 ust. 2b pkt 4 ustawy – za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości.

Opodatkowanie dochodu z najmu nieruchomości położonej w Polsce znajduje również potwierdzenie w umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W art. 6 tejże umowy czytamy, że dochód, osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania za granicą z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego) położonego w Polsce, może być opodatkowany w Polsce. Postanowienia niniejszego artykułu stosuje się do dochodu osiągniętego z bezpośredniego użytkowania, dzierżawy lub innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego.

Powyższe sformułowanie „może być opodatkowane” oznacza, że od woli ustawodawcy danego kraju zależy, czy zdecyduje się on poprzez swoje wewnętrzne prawo na opodatkowanie takich dochodów. Nie jest to dobrowolność istniejąca po stronie podatnika. Polska poprzez swoje krajowe przepisy zdecydowała się na opodatkowanie takich dochodów. W rezultacie zwrot „może być opodatkowane” należy odczytywać jako „są opodatkowane”.

Powyższe przepisy mają charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że nie ma w tym przypadku żadnej innej opcji wyboru dla podatników. Przepisy nie pozwalają na żadną optymalizację podatkową w tym zakresie pozwalającą na niepłacenie podatku w RP od wynajmu nieruchomości położonych w RP.

Podsumowując: w zakresie przepisów prawa polskiego jest Pani traktowana jako nierezydent, który ma jednak obowiązek opodatkować w Polsce przychód z wynajmu nieruchomości położonej w Polsce. Dodajmy, że jako nierezydent w Polsce rozlicza Pani wyłącznie dochody osiągnięte w Polsce, co powoduje, że w rozliczeniu dokonywanym przed polskim fiskusem nie wykazuje Pani swoich zagranicznych dochodów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przychody z najmu, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, PIT-28

Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku – w przypadku przychodów z najmu prywatnego formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku stawka podatku wynosi 8,5% przychodu, a jeżeli przychód przekroczy 100 000 zł, to 12,5%. W tym przypadku brak możliwości uwzględnienia kosztów podatkowych.

Podatnik ma obowiązek wpłaty ryczałtu to 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania przychodu z wynajmu (z możliwością rozliczania w formie kwartalnej). Rozliczenia rocznego dokonuje się na formularzu PIT-28 składanym w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym

W zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie ma możliwości uwzględnienia żadnych kosztów podatkowych, co powoduje, ze podatek jest płatny od kwoty uzyskanego przychodu. W tym wypadku nie ma również żadnej kwoty wolnej od podatku, zatem już pierwszy przychód generuje konieczność odprowadzenia podatku.

Ponadto żaden przepis nie obliguje nierezydentów do okazywania certyfikatu rezydencji z mocy ustawy czy też do dołączania takiego dokumentu do zeznania podatkowego. Taki certyfikat zagranicznej rezydencji podatkowej należy okazać dopiero na wyraźne wezwanie ze strony urzędu skarbowego.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Urzędy skarbowe przyjmujące zeznania podatkowe nierezydentów

Nierezydenci składają zeznanie podatkowe do wyspecjalizowanych urzędów skarbowych ustalonych w danym województwie, w którym prowadzony jest wynajem i w którym położona jest wynajmowana nieruchomość. Zgodnie z § 5 rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych są to:

  1. w województwie dolnośląskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole;
  2. w województwie kujawsko-pomorskim - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy;
  3. w województwie lubelskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie;
  4. w województwie lubuskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze;
  5. w województwie łódzkim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście;
  6. w województwie małopolskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście;
  7. w województwie mazowieckim - Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście;
  8. w województwie opolskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu;
  9. w województwie podkarpackim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie;
  10. w województwie podlaskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku;
  11. w województwie pomorskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku;
  12. w województwie śląskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach;
  13. w województwie świętokrzyskim - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach;
  14. w województwie warmińsko-mazurskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie;
  15. w województwie wielkopolskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto;
  16. w województwie zachodniopomorskim - Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

Przykłady

Rozliczenie dochodów z najmu przez nierezydenta z Niemiec

Pani Anna od pięciu lat mieszka w Niemczech, gdzie pracuje i płaci podatki. W Polsce ma mieszkanie, które wynajmuje. Od 2022 roku przeszła na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, co oznacza, że płaci podatek w wysokości 8,5% od uzyskanych przychodów z najmu. Pani Anna nie przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku i nie ma tutaj centrum interesów życiowych, więc jest traktowana jako nierezydent. W związku z tym musi rozliczać się z urzędem skarbowym w Polsce tylko z dochodów osiąganych na terytorium Polski, nie uwzględniając dochodów z Niemiec. Certyfikat rezydencji podatkowej z Niemiec przedstawi jedynie na wezwanie urzędu skarbowego.

 

Rozliczenie dochodów z najmu przez nierezydenta z Wielkiej Brytanii

Pan Jan mieszka w Wielkiej Brytanii od kilku lat, gdzie pracuje i płaci podatki. W Polsce posiada mieszkanie, które wynajmuje. Od 2022 roku przeszedł na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, co oznacza, że płaci podatek w wysokości 8,5% od uzyskanych przychodów z najmu, a jeżeli przychód przekroczy 100 000 zł, stawka wzrasta do 12,5%. Pan Jan nie przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku i nie ma tutaj centrum interesów życiowych, więc jest traktowany jako nierezydent. Musi rozliczać się z urzędem skarbowym w Polsce tylko z dochodów osiąganych na terytorium Polski. Dochody z Wielkiej Brytanii nie są uwzględniane w polskim rozliczeniu podatkowym. Certyfikat rezydencji podatkowej z Wielkiej Brytanii przedstawi tylko na wezwanie polskiego urzędu skarbowego.

 

Rozliczenie dochodów z najmu przez nierezydenta z Francji

Pani Maria od kilku lat mieszka we Francji, gdzie pracuje i płaci podatki. W Polsce posiada mieszkanie, które wynajmuje. Od 2022 roku przeszła na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i płaci podatek w wysokości 8,5% od uzyskanych przychodów z najmu, a po przekroczeniu 100 000 zł stawka wynosi 12,5%. Pani Maria nie przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku i nie ma tutaj centrum interesów życiowych, więc jest traktowana jako nierezydent. W Polsce rozlicza się tylko z dochodów osiąganych na terytorium kraju, bez uwzględniania dochodów z Francji. Certyfikat rezydencji podatkowej z Francji okaże tylko na wezwanie urzędu skarbowego w Polsce.

Podsumowanie

Nierezydenci osiągający przychody z najmu nieruchomości położonej w Polsce są zobowiązani do opodatkowania tych dochodów w Polsce, najczęściej na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Certyfikat rezydencji podatkowej z kraju zamieszkania muszą przedstawić jedynie na wezwanie polskiego urzędu skarbowego. Dochody uzyskane za granicą nie są uwzględniane w polskim rozliczeniu podatkowym.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w rozliczeniu dochodów z najmu nieruchomości w Polsce? Skontaktuj się z nami, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism do urzędu skarbowego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »