Autor: Aleksander Słysz
Jeśli osoba fizyczna zakłada przedszkole (jest organem założycielskim) i posiada własny lokal spełniający wszystkie wymagania sanitarne i bezpieczeństwa, czy może rozliczyć koszty wynajęcia lokalu np. na podstawie umowy wynajmu lub faktury wewnętrznej i dołączyć ten koszt do rozliczenia dotacji jako wynajęcie lokalu?
Co do zasady dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego ustala tryb udzielania i rozliczania przywołanej dotacji oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości jej wykorzystywania (m.in. w zakresie rozliczenia jej wykorzystania). Tym samym mogą być pewne rozbieżności między gminami w zakresie uznawanych kosztów i ich dokumentacji.
Zobacz też: Wynajem lokalu spółce z o.o. przez wspólnika
Niemniej jednak pyta Pani, czy może wynająć przedszkolu, które prowadzi, własny lokal. Moim zdaniem nie jest to możliwe, gdyż nie można wynająć własnej własności samemu sobie. Innymi słowy czynność prawna zawarta z samym sobą z mocy prawa jest nieważna. Z taką sytuacją mamy tu moim zdaniem do czynienia, albowiem niepubliczne przedszkole może być zakładane i prowadzona przez osobę fizyczną, niemniej jednak przedszkole to nie otrzymuje odrębnej od osoby fizycznej osobowości prawnej. Ergo, kwota czynszu nie będzie stanowić ani wydatku, ani kosztu.
Podobnie, w analogicznym stanie faktycznym, wskazuje K. Różycki (Vademecum Doradcy Podatkowego 191471) „Zgodnie z przepisami art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Aby więc w ogóle mogła być mowa o umowie najmu muszą wystąpić w niej co najmniej dwie strony – wynajmujący i najemca. Tymczasem w sytuacji opisanej w pytaniu występuje tylko jedna strona – osoba fizyczna, tyle że występująca raz w charakterze przedsiębiorcy, a raz w charakterze osoby prywatnej.
Tak więc nie jest możliwe zawarcie umowy najmu z samym sobą. (…) Podatnik może wprowadzić nabyty lokal do ewidencji środków trwałych prowadzonej do celów prowadzonej działalności gospodarczej (nawet jeśli lokal ten nabył jako prywatna osoba fizyczna) w celu dokonywania odpisów amortyzacyjnych”.
Osoba fizyczna prowadząca niepubliczne przedszkole nie może wynająć sobie własnego lokalu, ponieważ taka umowa byłaby nieważna z mocy prawa. Najem wymaga istnienia dwóch odrębnych stron, a w tym przypadku zarówno wynajmujący, jak i najemca to ta sama osoba. W związku z tym czynsz nie może być uznany za koszt ani wydatek, który można rozliczyć w ramach dotacji. Alternatywnym rozwiązaniem może być wprowadzenie lokalu do ewidencji środków trwałych i amortyzacja lub prowadzenie działalności w formie spółki z o.o., która mogłaby legalnie wynająć lokal od właściciela.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla przedsiębiorców, w tym właścicieli niepublicznych przedszkoli. Pomagamy w kwestiach związanych z wynajmem lokali, rozliczaniem dotacji oraz innymi aspektami prawnymi działalności oświatowej. Gwarantujemy rzetelne doradztwo oparte na aktualnych przepisach i praktyce prawnej. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje wątpliwości prawne.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika